Lublin: dwa plany Urzędu Marszałkowskiego naprawy szpitala Związki zawodowe proponują własne plany, m.in. zmianę zaszeregowania salowych i sprzątaczek...

Ciągle nie wiadomo, na który plan naprawy zadłużonego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie zdecyduje się Urząd Marszałkowski.

Marcin Pomarański z Biura Informacyjno-Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego powiedział portalowi rynek zdrowia.pl, że jest plan naprawczy, przygotowany przez dyrektora szpitala oraz plan przejęcia szpitala przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

– Na razie trwają dyskusje nad planami, a ostateczne decyzje zostaną podjęte, kiedy będą już znane kwoty kontraktów podpisanych przez szpital na przyszły rok. Wysokość kontraktu zdecyduje o wyborze planu – mówi nam Arkadiusz Bratkowski,członek zarządu województwa, odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Plan naprawczy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, przygotowany przez dyrekcję i przedstawiony marszałkowi polega m.in. na wprowadzeniu outsourcingu i przekazaniu firmie zewnętrznej sprzątania, ochrony oraz obsługi technicznej obiektów.   

Dyrekcja zakłada, że ponad 200 pracowników szpitala znajdzie zatrudnienie w firmie zewnętrznej, która przejęłaby te prace. Firmę natomiast wyłoniono by w przetargu. Dyrekcja szpitala liczy, że oszczędności z tego tytułu wyniosłyby minimum 300 tys. złotych miesięcznie.  

Pomysł załodze nie podoba się. Obawia się zwolnień i proponuje własne plany, m.in. zmianę zaszeregowania salowych i sprzątaczek z personelu medycznego na obsługę techniczną. Oznaczałoby to, że osoby zatrudnione jako salowe i sprzątaczki dostawałyby takie samo jak dotyczas wynagrodzenie, ale miałyby niższe dodatki.

Barbara Bogdańska, przewodnicząca Związku Zawodowego Solidarność w tym szpitalu twierdzi, że placówka miesięcznie zaoszczędziłby nawet 150 tys. zł. Poza tym wydłużyłby się o 25 minut dzienny czas pracy salowych i sprzątaczek.

Plan naprawczy dyrekcji szpitala ma akceptację Urzędu Marszałkowskiego, ale na wszelki wypadek marszałek ma w zanadrzu drugi program: przejęcia placówki przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

– Władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zgodzą się na przejęcie, ale na pewno bez długu – uważa Marcin Pomarański. – Ten musiałby przejąć Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Urząd takiej możliwości nie wyklucza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH