Lublin: duże zmiany organizacyjne w trzech szpitalach wojewódzkich

W trzech szpitalach wojewódzkich w Lublinie rozpoczęły się procedury przenoszenia między nimi oddziałów, które od 1 kwietnia funkcjonować będą w nowych miejscach. Reorganizacja jest częścią planu restrukturyzacji placówek.

Zmiany organizacyjne dotyczą szpitali wojewódzkich, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa lubelskiego: Okręgowego Szpitala Kolejowego, Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W wyniku reorganizacji ze szpitala im. Jana Bożego do szpitala im. kard. Stefana Wyszyńskiego przeniesione zostaną: ośrodek toksykologii klinicznej, oddziały kardiologii, chirurgii i ginekologii oraz przychodnia specjalistyczna. Natomiast do szpitala kolejowego ze szpitala im. Jana Bożego przeniesiony zostanie oddział intensywnej terapii i anestezjologii.

Pacjenci zarejestrowani w przychodni po 1 kwietnia będą przyjmowani, zgodnie z terminami ustalonych wizyt, w nowym miejscu - w przychodni szpitala im. Wyszyńskiego.

Nie wiadomo jeszcze, ilu pacjentów zostanie przewiezionych ze szpitala do szpitala, bo część z nich będzie na święta wypisana do domu. Ci, których stan zdrowia nie pozwoli na przewożenie, pozostaną w szpitalu, w którym są i tam będą leczeni.

Wraz z przenoszonymi oddziałami ich dotychczasowi pracownicy zostaną zatrudnieni w nowych placówkach: w szpitalu im. Wyszyńskiego - 123 osoby, a w szpitalu kolejowym - 36 osób. Szpitale przejmujące oddziały ze szpitala im. Jana Bożego przejmą też odpowiednie części jego kontraktu z NFZ. W sumie są to kontrakty na świadczenia o wartości ponad 8 mln zł.

Zmiany organizacyjne między trzema szpitalami w Lublinie - będące wynikiem porozumienia zawartego między dyrektorami tych jednostek - poprzez przeniesienie niektórych oddziałów z jednego szpitala do drugiego i połączenie podobnych oddziałów w jednym szpitalu, uchwalili w lutym radni sejmiku województwa lubelskiego.

Wszystkie te szpitale mają problemy finansowe i od kilku lat notują straty. Szpital im. Wyszyńskiego ma ok 160 mln długu, szpital kolejowy - ok. 40 mln, a szpital im. Jana Bożego - ok. 27. Reorganizacja ma przyczynić się do efektywniejszego zarządzania tymi jednostkami tak, aby nie konkurowały one między sobą o te same kontrakty z NFZ, a po połączeniu miały silniejszą pozycję w konkursach o finansowanie świadczeń.

W ramach reorganizacji - która potrwa co najmniej do końca roku - także ze szpitala kolejowego znikną m.in. oddział ginekologiczny, intensywnej opieki kardiologicznej, zakład medycyny nuklearnej i włączone będą w struktury szpitala im. Wyszyńskiego. Natomiast działalność szpitala im. Jana Bożego zostanie poszerzona w zakresie istniejącego oddziału pulmunologii i leczenia gruźlicy, oraz opieki długoterminowej po przeniesieniu oddziału opiekuńczo-leczniczego ze szpitala kolejowego.

Szpital im. Wyszyńskiego, który będzie największym beneficjentem zmian, bo do niego trafi większość zlikwidowanych oddziałów - jest największy i ma największe możliwości lokalowe. Natomiast niektóre budynki szpitala im. Jana Bożego są już bardzo stare i dostosowanie ich do obowiązujących wymagań ustawowych wiązałoby się z dużymi kosztami, szacowanymi na ok. 40 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH