Lublin: czy zarząd województwa odwoła dyrektora Solarza po wniosku CBA?

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do marszałka województwa lubelskiego wniosek o odwołanie dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie z zajmowanego stanowiska. Zarząd województwa zajmie się sprawą 28 sierpnia.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej przez dyrektora Jacka Solarza.

Kontrola CBA obejmowała lata 2008-2012. Ustalono, że dyrektor lecznicy posiadał w prywatnych spółkach więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego. Tym samym naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W tym samym czasie nie składał też oświadczeń majątkowych wbrew obowiązkowi, który wynika z ustawy o samorządzie województwa.

CBA skierowało do marszałka województwa lubelskiego wniosek o odwołanie dyrektora z zajmowanego stanowiska. Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl Beata Górka, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego, pismo z lubelskiej delegatury CBA, datowane na 16 sierpnia, wpłynęło do urzędu 20 sierpnia.

- Marszałek spotkał się już z dyrektorem Jackiem Solarzem i odbył z nim rozmowę. Decyzji w sprawie odwołania, bądź nie, dyrektora szpitala marszałek nie podejmuje jednak jednoosobowo. To kompetencja zarządu województwa. Najbliższe posiedzenie zarządu planowane jest na 28 sierpnia. Wtedy też zostanie omówiona sprawa dyrektora Solarza - podała Beata Górka.

Gazeta Wyborcza wskazała, że z nieoficjalnych informacji wynika, że w sprawie dyrektora szpitala chodzi o warsztat samochodowy w Krasnymstawie. Jego prezesem i udziałowcem jeszcze w 2011 roku był też Marek Cydejko, wówczas dyrektor pogotowia w Chełmie. On również został poddany kontroli przez CBA, przez co pożegnał się z posadą w pogotowiu i wybrał biznes.

Gazeta przypomina też, że podobne zarzuty jak wobec Solarza, CBA wysunęło w 2011 roku pod adresem wicemarszałka województwa Sławomira Sosnowskiego z PSL. Złamał ustawę, bo łączył funkcję w zarządzie regionu z zasiadaniem w komisji rewizyjnej spółdzielni rolniczej w Radzyniu Podlaskim.

Więcej: www.gazeta.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH