Lublin: czy mediator pomoże zakończyć konflikt płacowy w SCK?

Związki Zawodowe NSZZ Solidarność w Stomatologicznym Centrum Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie domagają się 30 proc. podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Spór zbiorowy z dyrekcją placówki trwa od września. W czwartek (24 listopada) ze stronami sporu spotkał się mediator Andrzej Chrząstowski.

Związkowcy twierdzą, że w ramach działań oszczędnościowych pracodawca redukuje ich pensje o 20 proc. a obecne ich wynagrodzenie zasadnicze jest zbliżone do wynagrodzenia minimalnego oscylującego pomiędzy 1,1 a 1,5 tys. zł. Ich zdaniem to głodowa pensja.

- SCK przede wszystkim służy wypełnianiu zobowiązań statutowych Uniwersytetu Medycznego - szkoleniu przeddyplomowemu studentów stomatologii. Zajęcia odbywają się w miesiącach październik - czerwiec i wtedy angażujemy najwięcej kadry pomocniczej, w pozostałych miesiącach zapotrzebowanie na tzw. personel średni jest wręcz minimalne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik uczelni.

Zarówno dyrekcja SCK jak i władze uczelni zastanawiają się nad tym jak zracjonalizować fundusz płac i poprawić wskaźniki wynagrodzenia, a także nad jego strukturą. Na zmiany nie wyraża zgody organizacja związkowa.

- W czwartek (24 listopada) mieliśmy pierwsze, bardziej organizacyjne niż merytoryczne, spotkanie z mediatorem panem Andrzejem Chrząstowskim, na którym zostały ustalone kolejne terminy spotkań ze stronami konfliktu. Oprócz tego, mediator zobowiązał obie strony sporu aby nie komentowały ani nie wypowiadały się się na jego temat za pośrednictwem mediów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Jabłonka, dyrektor SCK Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Na razie mogę potwierdzić, że jesteśmy po pierwszym spotkaniu w ramach mediacji w rozwiązywaniu sporu zbiorowego w SCK. Było to spotkanie organizacyjne. Ustaliliśmy, że zaraz na początku grudnia spotkam się z oboma stronami konfliktu. Uzyskam od pracodawcy wszelkie dokumenty dotyczące sporu. Po tych rozmowach ustalę termin roboczego spotkania, na którym będziemy próbowali wyjść z impasu. Sądzę, że do 10 grudnia uda się je przeprowadzić - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Chrząstowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH