Lublin: będzie zastrzyk finansowy z UE na projekty medyczne

Uniwersytet Medyczny w Lublinie pozyskał 160 mln zł z funduszy unijnych m.in. na budowę centrum nanotechnologii.

Uczelnia przeznaczy także środki na wyposażenie laboratoriów do badania leków, biomateriałów oraz na kształcenie w nowych specjalnościach, kursy i szkolenia m.in. z zielarstwa.

UM w Lublinie skorzystał z różnych możliwości dofinansowania z Programu Rozwój Polski Wschodniej, a także z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Najbardziej kosztowne projekty dotyczą remontów i wyposażenia nowoczesnych laboratoriów. Ponad 40 mln zł dotacji zostanie przeznaczonych na aparaturę do laboratoriów prowadzących badania nad nowymi lekami stosowanymi w terapii chorób cywilizacyjnych i nowotworowych.

Sprzęt trafi m.in. do katedry genetyki klinicznej, chemii leków, botaniki farmaceutycznej. Część urządzeń już zakupiono. Innowacyjne laboratoria mają w pełni być gotowe do badań do 2012 roku.

Za blisko 13 mln zł uczelnia kupi m.in. urządzenia do laboratoriów prowadzących badania nad biomateriałami wykorzystywanymi do produkowania implantów, nad substancjami szkodliwymi przedostającymi się z opakowań do żywności i do badania mechanizmów lekooporności.

Nowoczesny sprzęt, w tym PET/CT z gamma kamerą, trafią też do powstającego w Uniwersytecie, dzięki 30 mln zł unijnej dotacji, Centrum Innowacyjnych Technologii Nanobiomedycznych. Będą tam prowadzone badania m.in. w dziedzinie genetyki i medycyny nuklearnej.

Blisko 40 mln zł dotacji uzyskał uniwersytet na budowę nowego obiektu dla Wydziału Farmaceutycznego. Będą tam zlokalizowane 72 laboratoria, 25 sal dydaktycznych. W budynku uczyć się będzie mogło ok. 500 studentów.

Unijne wsparcie jest dla wielu placówek medycznych podstawowym źródłem finansowania inwestycji. Tym bardziej, że w okresie programowania na lata 2007-2013 perspektywa finansowa po raz pierwszy uwzględnia ochronę zdrowia jako osobny sektor znajdujący się w obszarze interwencji funduszy UE.

Środki kierowane będą m.in. na rozwój ratownictwa medycznego, ponadregionalne ośrodki ochrony zdrowia, doskonalenie zawodowe kadr medycznych, opracowanie programów profilaktycznych oraz podnoszenie standardów jakości.

Otwiera to szansę dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, jednostek naukowo-badawczych, szkół wyższych, szpitali oraz innych potencjalnych beneficjentów na dofinansowanie różnorodnych projektów inwestycyjnych, badawczych i doradczo-szkoleniowych.

W ubiegłym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podpisał np. umowę na dofinansowanie budowy Centrum Dydaktyki Stomatologicznej z Regionalnego Programu Operacyjnego (6 mln zł).

Kolejny projekt to stworzenie bazy dydaktyczno-naukowej na potrzeby Euroregionalnego Centrum Farmacji. Na ten cel uczelnia zdobyła prawie 55 milionów złotych dofinansowania. Pochodzą one z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH