Lublin: NFZ zakwestionował prawie 200 udzielonych świadczeń

Blisko 200 przypadków udzielania jednemu pacjentowi dwóch lub więcej różnych świadczeń medycznych w tym samym czasie przez różne placówki zakwestionował lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Na 24 świadczeniodawców nałożono już kary.

Wyniki kontroli koincydecji świadczeń - czyli jednoczesnego wykazywania w tym samym czasie dla jednego pacjenta udzielenia świadczeń przez różne jednostki służby zdrowia - przedstawiono w czwartek, 13 czerwca, w Lublinie. - Każde świadczenie jest przez NFZ weryfikowane. Te koincydencje wychwytuje system - powiedział zastępca naczelnika wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w lubelskim NFZ, Marek Sobczuk.

Jednoczesne występowanie różnych świadczeń medycznych u tego samego pacjenta wynika z weryfikacji sprawozdań przedstawianych do NFZ przez jednostki służby zdrowia. Kontrolerzy NFZ sprawdzają wtedy dokumentację medyczną pacjenta i kontaktują się też z pacjentami, aby sprawdzić czy świadczenia faktycznie zostały udzielone.

Przeprowadzone kontrole dotyczyły współwystępowania świadczeń u tego samego pacjenta w leczeniu szpitalnym i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w okresie I kwartału 2013 r. oraz w leczeniu szpitalnym, podstawowej opiece zdrowotnej i rehabilitacji leczniczej za cały 2012 r.

NFZ zakwestionował 116 przypadków, kiedy jeden pacjent w tym samym czasie był hospitalizowany i korzystał z porad lekarskich w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W większości przypadków fakt udzielania porady lekarskiej nie był odnotowany w dokumentacji medycznej pacjenta lub sam pacjent nie potwierdził tej wizyty w rozmowie z kontrolerem NFZ.

22 nieuzasadnione zdaniem NFZ świadczenia o wartości blisko 69 tys. zł wykazano w 15 szpitalach, a 94 takie świadczenia - o wartości ponad siedmiu tys. zł - wykazały 42 jednostki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Kontrola dotycząca leczenia szpitalnego, podstawowej opieki zdrowotnej i rehabilitacji leczniczej za cały 2012 r. wykazała 67 świadczeń medycznych, które niezasadnie wskazano w sprawozdaniach do NFZ. 99 proc. nieprawidłowości dotyczy POZ - w dokumentacji medycznej pacjenta nie było wpisu o udzielonej poradzie lekarskiej lub lekarz na wniosek członka rodziny pacjenta wystawiał recepty, zaświadczenie lekarskie czy skierowanie do specjalisty, a sam pacjent w tym czasie przebywał w szpitalu.

Kontrolą tą objęto tylko pacjentów przewlekle chorych (np. na cukrzycę, choroby układu krążenia) - za świadczenia im udzielone lekarze POZ otrzymują trzykrotnie wyższą stawkę kapitacyjną niż podstawowa. NFZ nałożył dotychczas kary na 24 świadczeniodawców w łącznej wysokości 22 tys. zł. - Aktualnie trwa jeszcze analiza wyników kontroli. Świadczeniodawcy będą albo wezwani tylko do korekty dokumentów rozliczeniowych, albo też będą nakładane na nich kary umowne - zaznaczył Sobczuk. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH