Lublin: Dziecięcy Szpital Kliniczny pozwie NFZ?

Rada Społeczna Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie nie wyklucza pozwu przeciwko lubelskiemu oddziałowi NFZ.

NFZ zalega szpitalowi 11 milionów złotych za nadwykonania z 2009 r. Jednocześnie zadłużenie samego szpitala, przede wszystkim wobec dostawców towarów i usług, osiągnęło 15 mln złotych i wciąż się powiększa.

Choć pozwu oficjalnie jeszcze nie ma, to w specjalnym oświadczeniu Rady Społecznej DSK można przeczytać m.in.: „Jeżeli szpital, w celu uzyskania niezbędnych środków finansowych, będzie musiał wystąpić przeciwko lubelskiemu oddziałowi NFZ na drogę postępowania sądowego, spotka się z naszym poparciem”. 

Działalność szpitali pediatrycznych jest droższa niż szpitali dla dorosłych, czego nie uwzględniały wyceny dokonywane przez NFZ w oparciu o system Jednorodnych Grup Pacjentów.

Jak wielokrotnie tłumaczyli dyrektorzy szpitali dziecięcych podczas negocjacji z NFZ, procedury pediatryczne dla dorosłych i dzieci nie mogą być porównywane. Wymagają zużycia większej liczby materiałów. Dziecko musi też być pod opieką.

– Takiemu pacjentowi trzeba wykonywać pełną diagnostykę, często w pełnej sedacji, bo dziecko nie uleży spokojnie. Dorosły powie co mu dolega, dziecko nie. Pacjent pediatryczny nie pójdzie sam na USG, trzeba go tam zaprowadzić, a do tego potrzebna jest pielęgniarka. Dlatego do prowadzenia leczenia małych pacjentów w szpitalach dziecięcych potrzeba więcej personelu – tłumaczy w rozmowie portalem rynekzdrowia.pl rzeczniczka lubelskiego DSK, Agnieszka Osińska.

– Przy leczeniu dzieci zużywa się czasami więcej leków, bo nie są one pakowane z myślą o małych pacjentach. Wtedy trzeba używać opakowań dla dorosłych, a wtedy wówczas część leków zostaje i trzeba je utylizować. Dzieci muszą dostawać pięć posiłków dziennie. U nas w szpitalu rodzice mogą przebywać wraz z dziećmi i choć płacą za łóżko i pościel, to oni potrzebują skorzystać z łazienki, podłączyć komórkę albo laptopa, a to też są koszty - argumetuje Agnieszka Osińska.

Szpital w ramach oszczędności wprowadził już ograniczenia w zakresie działalności i przyjęć pacjentów bez zagrożenia życia i obecnie działa na 1/12 kontraktu. Pacjenci pilni są przyjmowani są na bieżąco, ale kolejka oczekujących bez zagrożenia życia się wydłuża. 

Dziecięcy Szpital Kliniczny im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie to centrum pediatryczne dla Lubelszczyzny i Podkarpacia. Szpital należy do Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Ma 18 Oddziałów i rocznie realizuje ponad 26 tys. hospitalizacji, wykonując ponad 6 tys. operacji oraz 600 tys. badań diagnostycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH