Lubelszczyzna: szpitale pozywają do sądu, NFZ się nie stawia

Szpitale powiatowe, skupione w Porozumieniu Lubelskim, domagają się od NFZ wypłaty należności z tytułu nadwykonań świadczeń medycznych. Sprawy trafiają do sądu, ale NFZ się nie stawia.

Dariusz Hankiewicz – dyrektor SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim twierdzi, że wbrew zapowiedziom minister zdrowia Ewy Kopacz, Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest zainteresowany ugodą ze szpitalami.

Minister zapowiedziała, że gwarantuje wypłatę należności za nadwykonania placówkom, które wystąpią do sądu o ugodę z płatnikiem.

Szpital w Radzyniu Podlaskim skierował sprawę do sądu, ale na rozprawę nie przybył nikt z NFZ. Nie doszło więc do ugody i szpital pozwał NFZ o wypłatę 1,7 mln złotych z tytułu świadczeń, wykonanych ponad limit przewidziany z kontraktem.

Dyrektorzy SP ZOZ we Włodawie i SP ZOZ w Kraśniku, domagają się ponad 3 milionów złotych.

Szpitale, występujące do sądu o ugodę są zrzeszone w Porozumieniu Lubelskim, które podjęło wówczas walkę o polepszenie finansowania w biedniejszych regionach Polski.

Warto tu przypomnieć, że główne cele zawarte w tekście porozumienia związane były ze stosowaniem art. 68 Konstytucji RP w odniesieniu do:

• równego traktowania wszystkich regionów naszego kraju w dostępie do finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych (tzw. algorytm)
• zapłaty za wszystkie świadczenia wykonane ponad kontrakty z NFZ w II półroczu 2008 i w roku 2009 we wszystkich regionach naszego kraju.

Sygnatariuszami Porozumienia Lubelskiego zostały: Konwent Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego, Konwent Szpitali Zamojszczyzny, Związek Pracodawców Szpitali Warmii i Mazur, Podkarpacki Związek Dyrektorów ZOZ-ów Powiatowych oraz Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych Województwa Świętokrzyskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH