Mimo że Lubelskiemu Oddziałowi NFZ brakuje pieniędzy na płacenie za świadczenia medyczne, to przyznał on swoim pracownikom podwyżki - informuje Gazeta Wyborcza.

Podwyżki w tym oddziale są większe niż w innych, także bogatszych - podaje Gazeta. Wynoszą nawet kilkaset złotych. Lubelski oddział NFZ twierdzi jednak, że ta dysproporcja w wysokości podwyżek wynika najprawdopodobniej z różnego sposobu raportowania przez oddziały, bo Fundusz przyznał wszystkim takie same podwyżki. Jedyny dodatek w Lublinie to ten wynikający z oszczędności jeżeli chodzi o wydatki właśnie na wynagrodzenia.

- Fundusz wynagrodzeń jako pozycja kosztów administracyjnych, ustalana jest przez Centralę NFZ, według jednolitych kryteriów przyjętych dla wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Karol Ługowski rzecznik prasowy LOW NFZ. - Ostateczny plan kosztów administracyjnych, w tym wynagrodzeń, jako element planu finansowego NFZ, zatwierdzany jest zarządzeniem ministra zdrowia. Oddziały nie mają wpływu na wysokość planowanych kosztów administracyjnych, w tym wynagrodzeń.

Karol Ługowski podkreśla, że w ramach planu finansowego Funduszu, koszty administracyjne, w tym koszty płac, stanowią odrębną pozycję i nie są w żaden sposób powiązane z pozycją środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej - stanowiąc w porównaniu z kosztami świadczeń zdrowotnych zaledwie 0,74 proc.

Od ubiegłego roku pensje pracowników lubelskiego oddziału Funduszu wzrosły o kilkanaście procent.

- Fundusz ma się dobrze, ale szpitale popadają w ruinę finansową. Pacjenci są odsyłani z kwitkiem, tylko patrzeć jak zabraknie na pensje dla pracowników - mówi Karol Stpiczyński inicjator protestów w sprawie dzielenie pieniędzy na zdrowie.

Z dokumentów NFZ wynika, że przez rok pensje urzędników lubelskiego NFZ wzrosły o 15,2 procent. Wyprzedzają ich tylko koledzy z Podkarpacia (prawie 17,5 proc. podwyżki), województwa opolskiego i świętokrzyskiego.

Dużo mniejsze podwyżki były w zachodniopomorskim (1,77 procenta) czy w woj. warmińsko-mazurskim - ok. 2 proc. Nawet na zamożnym Mazowszu i Wielkopolsce podwyżki były o kilka procent niższe.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH