Lubelszczyzna: dyrektorzy alarmują - szpitale w coraz gorszej kondycji finansowej

Konwent Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego alarmuje, że sytuacja finansowa lubelskich szpitali jest coraz trudniejsza.

– Przy ogólnym spadku zobowiązań szpitali w Polsce, zobowiązania lubelskich szpitali wzrosły o ok. 7 proc. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Hankiewicz szef Konwentu i dyrektor Szpitala w Radzyniu Podlaskim.

Jak informuje nas dyrektor, Konwent wystąpił do wojewody lubelskiej Genowefy Tokarskiej o zwołanie w trybie pilnym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia.

W uzasadnieniu szefowie szpitali powiatowych podają, że trudna sytuacja finansowa ich szpitali  spowodowana jest brakiem zapłaty za nadwykonania w drugim półroczu 2008 r. oraz za 2009 r., niższą wartością kontraktów na 2010 r. oraz nie wywiązaniem się Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ze zobowiązań finsnowych wynikających z umów  na udzielanie świadczeń.

„Dodatkowo oddział Funduszu nie przekazał należnych środków  finansowych pochodzących z przesunięć pomiędzy zakresami świadczeń  oraz pomiędzy umowami, które są dokonywane w trybie określonym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Taka sytuacja stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu” – napisali dyrektorzy do wojewody.

Zdaniem dyrektorów niezbędne są działania administracyjne i polityczne, które pomogą w zwiększeniu planu finansowego LOW NFZ w 2010 i 2011 r.

Jak wyjaśnia nam dyrektor Hankiewicz, wiele szpitali w regionie jest w tak trudnej sytuacji, że grożą im egzekucje komornicze, wiele placówek rozmawia też z pracownikami o obniżce wynagrodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH