Lubelszczyzna: Fundusz ma tylko na rezonans stacjonarny

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zaprzestaje kontraktowania świadczeń w zakresie mobilnego rezonansu magnetycznego.

– Pojawiały się bowiem możliwości zapewnienia dostępu do tej usługi w oparciu o rezonans stacjonarny – tłumaczy portalowi rynekzdrowia. pl Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ. Dodaje, że na początku roku szpitale w Białej Podlaskiej, Zamościu (dwie pracownie RM) i Tomaszowie Lubelskim kupiły ten nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

W maju, jeśli z placówkami zostaną sfinalizowane kontrakty, będą one przyjmowały pacjentów na tego rodzaju badania. Zatem, zdaniem płatnika, rezonans mobilny straci w województwie lubelskim rację bytu.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik lubelskiego NFZ , rezygnacja z rezonansu mobilnego nie wydłuży kolejek oczekujących. Województwo lubelskie należy do ostatnich, w których funkcjonuje jeszcze mobilny rezonans magnetyczny.

Wcześniej, przez 3 lata, badania diagnostyczne przy zastosowaniu rmobilnego rezonansu magnetycznego na Lubelszczyźnie wykonywała firma Alliance Medical, docierając z aparaturą doplacówek, które RM nie posiadały. Mobilny rezonans skracał kolejki chorych do badań, a pacjenci nie musieli jeździć do Lublina, bo aparat przyjeżdżał do szpitali m.in. w Kraśniku, Lubartowie, Radzyniu Podlaskim, czy Włodawie. W ciągu miesiąca mobilny rezonans wykonywał ok. 500 badań.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl rezygnacja przez regionalne oddziały NFZ z finsowania mobilnej diagnostyki RM, to efekt zarządzenia nr 80/08 prezesa NFZ, zakazującego świadczenia usług diagnostycznych metodą mobilną. Stwierdza ono, że badania diagnostyczne – kosztochłonne powinny być wykonywane w zakładzie opieki zdrowotnej, we wskazanej lokalizacji, zgodnej z adresem komórki organizacyjnej, określonym w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej.

– Podpisaliśmy kontrakt z NFZ i na podstawie tego kontraktu świadczymy usługi dla szpitali powiatowych, m.in. w Puławach, Łukowie, Radzyniu, Zamościu, Lubartowie i Włodawie, gdzie nie ma rezonansu – wyjaśniała nam w minionmym roku Renata Gil-Kisielewicz, dyrektor handlowy Alliance Medical.

Jak mówił portalowi Andrzej Wiśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego we Włodawie mobilny rezonas okazał się dużym ułatwieniem. W ciągu miesiąca szpital zlecał nawet ponad 20 badań w rezonansie mobilnym. Uznano, że dowożenie pacjentów do innych placówek zwiększyłoby koszty szpitala.

Gazeta Wyborcza informuje, że szpitale, które kupily nowoczesny sprzęt, na jego działanie nie mają jeszcze zapewnionych pieniędzy z NFZ. Ma się to zmienić w maju. Jeśli szpital papieski z Zamościa zdobędzie kontrakt będzie badał pacjentów z Biłgoraja, Chełma, Krasnegostawu, Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego. W bialskim szpitalu mają być diagnozwani pacjenci m.in. z Radzynia Podlaskiego, który dotychczas korzystał a mobilnego rezonansu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH