Lubelskie: więcej pieniędzy dla szpitali

W 2012 r. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ (LOW NFZ) ma na leczenie 3,444 mld zł, czyli o 265 mln zł (8 proc.) więcej niż w zeszłym roku. Na jednego pacjenta na Lubelszczyźnie przypadnie kwota 1,612 tys. zł (w 2011 roku - 1,551 tys. zł). Na specjalne traktowanie mogą liczyć świadczenia uznane przez płatnika za priorytetowe.

Najwięcej środków finansowych LOW NFZ przeznaczy w 2012 r. na leczenie szpitalne - 1,48 mld zł. Refundacja leków pochłonie 480 mln zł. Na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej trafi 445 mln zł, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - 242 mln zł, a na leczenie stomatologiczne - 119 mln zł.

- Dzięki większym środkom finansowym w 2012 r. oddział zaplanował wzrost liczby wykupionych świadczeń w priorytetowych zakresach oraz wzrost ich wyceny - informuje Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Funduszu.

W planie finansowym LOW NFZ założył podwyższenie ceny oczekiwanej za jeden punkt w leczeniu szpitalnym o prawie 2 proc, co oznacza, że wartość punktu wzrośnie z 51 do 52 zł. Podwyższona zostanie stawka bazowa ryczałtów w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Została ona ustalona na poziomie 4,4 tys. zł. (w 2011 r. - 3,5 tys. zł). Wzrośnie również stawka bazowa ryczałtów w Izbach przyjęć z 1,5 tys. zł do 2 tys. zł.

Bartoszek zapowiada, że w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w przypadku poradni specjalistycznych, nastąpi wzrost cen jednostkowych o 8 proc, natomiast w przypadku badań diagnostycznych kosztochłonnych (kolonoskopia, endoskopia układu oddechowego, badania elektrofizjologiczne) o 5 proc. Płatnik zaplanował również wzrost cen jednostkowych w rehabilitacji leczniczej (ogólnoustrojowej o 5 proc., pulmonologicznej o 8 proc.).

W nowym planie finansowym podwyższono też cenę oczekiwaną za osobodzień w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno- opiekuńczych z 71 zł do 75 zł. W przypadku zespołu opieki długoterminowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (dorosłych i dzieci) - nastąpi wzrost ceny o 10 proc. Wzrost cen jednostkowych jest zapowiadany również w opiece  psychiatrycznej i leczeniu uzależnień o około 6 proc. w zakresach stacjonarnych.

- Przyjęcie przez lubelski oddział założeń opartych na planie finansowych na 2012 r., pozwoli zwiększyć dostępność do świadczeń zdrowotnych, skróci kolejki - mówi nam Małgorzata Bartoszek. Według niej zwiększenie cen jednostkowych przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej świadczeniodawców.

Wśród priorytetów lubelskiego NFZ na 2012 r. Bartoszek wymienia zwiększenie dostępności do szeregu świadczeń zdrowotnych w tym onkologicznych (radioterapia, chirurgia onkologiczna, hematologia, onkologia), kardiologicznych, czy leczenia zaćmy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH