kurierlubelski.pl/Rynek Zdrowia | 21-10-2019 08:55

Lubelskie: szpitale zadłużone już na 860 mln zł, a rada nie działa?

Powołana w lutym br. przez marszałka województwa społeczna rada ds. ochrony zdrowia, która miała szukać sposobów na zaradzenie tej sytuacji, nie spotkała się ani razu od momentu jej powstania.

Fot. Archiwum

Departament Zdrowia i Polityki Społecznej w Urządzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego przygotował diagnozę sytuacji w służbie zdrowia i propozycje zmian zatytułowany: ''Lubelska pełnoprofilowa ochrona zdrowia''. Po akceptacji przez marszałka będzie to podstawa pracy rady, w której skład weszli  specjaliści z Lubelszczyzny, którzy o służbie zdrowia wiedzą bardzo dużo. Jednak na razie na obietnicach się skończyło, bo społeczna rada ds. ochrony zdrowia nie miała okazji się zebrać.

W międzyczasie odwołano kilku dyrektorów lubelskich szpitali, zaś zadłużenie placówek wynosi obecnie już 861 mln zł.

W tej sytuacji podjęto decyzję o zmianie warunków spłaty zobowiązań najbardziej zadłużonych szpitali, celem ograniczenia kosztów finansowych obsługi długów - informował Kurier Lubelski Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Ponadto szpitale opracowały programy naprawcze, mające zatrzymać wzrost zadłużenia. Departament Zdrowia i Polityki Społecznej został zobowiązany do stałego monitorowania realizacji programów i informowania zarządu o efektach lub ich braku.


Więcej: kurierlubelski.pl