Szpitale powiatowe na Lubelszczyźnie wstrzymały w środę (29 lipca) przyjmowanie pacjentów. To protest przeciwko złej sytuacji finansowej w służbie zdrowia i opóźnieniom w płaceniu przez NFZ należności za tzw. nadwykonania w latach 2008 i 2009.

– Akcja jest jednodniowa. Wstrzymane są planowe przyjęcia pacjentów do oddziałów i poradni specjalistycznych. Są przyjmowani pacjenci w sytuacji zagrożenia życia – informuje Grzegorz Duszyński, wicedyrektor szpitala w Radzyniu Podlaskim. – Za nadwykonania w II półroczu 2008 i I półroczu 2009 powiniśmy otrzymać z NFZ ponad 3 mln zł.

Akcję protestacyjną organizuje Konwent Szpitali Powiatowych na Lubelszczyźnie, skupiający 20 placówek w regionie. Samorządowcy i dyrektorzy placówek chcą zwrócić uwagę na złą sytuację finansową szpitali na Lubelszczyźnie. Domagają się wypłaty należności za świadczenia wykonane ponad limit za rok 2008 i pierwsze półrocze 2009. Według szacunków NFZ z tego tytułu zalega szpitalom woj. lubelskim ok. 85 mln zł.

– W podległych starostwu lubelskiemu szpitalach w Bychawie i Bełżycach te należności łącznie sięgają ok. 2 mln zł - poinformował wicestarosta lubelski Marek Kwiatkowski.

Starosta lubelski Paweł Pikula oraz przewodniczący Konwentu Szpitali Powiatowych na Lubelszczyźnie Dariusz Hankiewicz we wspólnym oświadczeniu napisali, że zdecydowana większość województw otrzymała już w całości należności za nadwykonania, a wielokrotne monity do NFZ czy ministerstwa zdrowia o wypłatę pieniędzy dla województwa lubelskiego nie przyniosły rezultatów.

„Taki działanie decydentów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce doprowadza do powstania nieuzasadnionych podziałów na regiony, w których nie ma problemu z rozliczaniem świadczeń i na regiony, w których NFZ tych świadczeń nie zamierza w pełni finansować” - napisano w oświadczeniu.

Samorządowcy planują także wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o orzeczenie niekonstytucyjności zapisu ustawy o świadczeniach zdrowotnych dotyczącego algorytmu podziału pieniędzy na ochronę zdrowia na poszczególne województwa. Ich zdaniem obecny algorytm, uwzględniający dochód na jednego mieszkańca w danym województwie, jest niesprawiedliwy i powoduje, że placówki służby zdrowia na Lubelszczyźnie dostają mniej pieniędzy niż te w regionach bogatszych.

O skierowaniu takiego wniosku samorządowcy zdecydowali podczas lipcowego posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego. Uchwały w tej sprawie podjąć mają rady poszczególnych powiatów, a następnie, prawdopodobnie we wrześniu, wspólny wniosek zostanie skierowany do TK.

Wykreślenia zapisu dotyczącego obecnego algorytmu domaga się też lubelska NSZZ „Solidarność”. Związkowcy zbierają podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Protest w tej sprawie w czwartek przed siedzibami NFZ w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie zapowiedziało Porozumienie na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej skupiające związkowców służby zdrowia z województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH