Lubelskie: posłowie pytają o kontrakty dla szkolnych stomatologów

Dalszego finansowania przez NFZ szkolnych gabinetów stomatologicznych domagają się lubelscy posłowie. Na skutek nowych zasad konkursów na świadczenia medyczne 41 szkolnych gabinetów w Lublinie nie otrzymało kontraktów.

Na wspólnej konferencji prasowej w tej sprawie wystąpili w poniedziałek (31 stycznia) Joanna Mucha (PO) i Lech Sprawka (PiS). Izabella Sierakowska (SdPl) złożyła interpelację poselską do minister zdrowia Ewy Kopacz.

W ubiegłym roku w gabinety stomatologiczne działały w 64 lubelskich szkołach, czyli w około 90 proc. wszystkich placówek. W wyniku konkursu przeprowadzonego w końcu ubiegłego roku kontrakty otrzymały tylko 23 szkolne gabinety.

– Opieki stomatologicznej w szkole pozbawionych zostało około 20 tys. uczniów – poinformowała dyrektor wydziału oświaty lubelskiego ratusza Ewa Dumkiewicz-Sprawka.

Jak tłumaczyła Mucha, szkolne gabinety przegrywały w konkursie, ponieważ system ocen stosowany przez NFZ nie uwzględniał ich zalet, takich jak dostęp do całej populacji dzieci i młodzieży, natomiast preferował inne czynniki, takie jak dostępność dla osób niepełnosprawnych, dłuższy czas pracy czy wyposażenie w sprzęt rentgenowski. Nie było przy tym oddzielnej kategorii konkursowej dla gabinetów w szkołach.

– Na wstępie gabinety szkolne są na pozycji straconej. To błąd w systemie, którego wcześniej nie zauważono – podkreśliła Joanna Mucha. Dodała, że rozpoczęła już rozmowy w Ministerstwie Zdrowia, by znaleźć doraźne rozwiązanie umożliwiające finansowanie gabinetów szkolnych w tym roku. Docelowo natomiast chce doprowadzić do tego, by w następnych konkursach NFZ wydzielono stomatologię szkolną, bądź żeby wycena punktowa uwzględniała zalety gabinetów prowadzonych w szkołach.

Sierakowska w swojej interpelacji zwróciła się do minister zdrowia, m.in. o umożliwienie lubelskiemu NFZ przeprowadzenia dodatkowej kontraktacji świadczeń stomatologicznych w drodze rokowań z dentystami prowadzącymi gabinety w szkołach.

Rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek poinformowała, że oddział ma jeszcze do rozdysponowania 8 mln zł przeznaczonych na świadczenia stomatologiczne. Część z tych pieniędzy mogłaby być przeznaczona na funkcjonowanie gabinetów szkolnych, ale obowiązujące przepisy nie pozwalają na ich oddzielne potraktowanie. Bartoszek stwierdziła, że dostępność usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży jest zapewniona.

– Mogą chodzić do gabinetów na terenie miasta i będą tam przyjęte – powiedziała Małgorzata Bartoszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH