Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych na Lubelszczyźnie chce uratować bankrutujący Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Pielęgniarki twierdzą, że wiedzą, jak uratować bankruta, który ma trudności z zachowaniem płynności finansowej. Dług szpitala przekracza wartość kontraktów podpisanych z NFZ. W efekcie pracownicy nie otrzymują na czas wypłat, a komornik drenuje konto.

Pielęgniarki chciałyby wziąć w zarząd tę placówkę i twierdzą, że wyprowadziłyby ją z zapaści finansowej. Mają gotowy plan ratowania lecznicy, przygotowany przez grupę ekspertów działających przy związku. 25 listopada związek złożył marszałkowi swoją propozycję, w której została oceniona, m.in. ,kosztochłonność, obsada, kadry.

Władze województwa jednak wolą poczekać na decyzje rządu.

W ocenie Marii Olszak-Winiarskiej – przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Lubelszczyźnie , nie ma już czasu na czekanie.  Sytuacja finansowa szpitala bowiem drastycznie się pogorszyła, co – w jej opinii – nie jest wyłącznie winą złego finansowania ochrony zdrowia. Ma również źródło w skrajnie nieodpowiedzialnych decyzjach zarządzających nimi dyrektorów, które są podejmowane przy milczącej akceptacji organu założycielskiego.

Jako przykład złego zarządzania Olszak-Winiarska podaje udzielenie podwyżek pracownikom, które nie miały pokrycia w finansach oraz przerost zatrudnienia w administracji.

- Nie można zarządzać tylko pożyczkami - powiedziała Maria Olszak-Winiarska portalowi rynekzdrowia.pl. - Nie może być dobrze - dodała - jeśli ok. 90 proc. kosztów szpitalnych stanowią płace.

Szpital przy al. Kraśnickiej ma ok. 600 łóżek, zatrudnia ponad 1,5 tys. osób.

Olszak-Winiarska twierdzi przy tym, że Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych na Lubelszczyźnie przygotował programy naprawcze dla kilku lubelskich szpitali. Nie chciała jednak zdradzić szczegółów, dotyczących samych programów rstrukturyzacji i przewidywanego sposobu zarządzania.

- Sukces ma wielu ojców - mówi skromnie Winiarska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH