Lubelskie: pielęgniarki bez jedności czasu z miejscem

Pielęgniarki z województwa lubelskiego już wiedzą, że bez swojej wiedzy są fikcyjnie zatrudniane na kilku etatach. NFZ wydał takie opinie kilkunastu osobom, które się o nie zwróciły.

Dotyczy to głównie poradni prywatnych, które w ten sposób wykazują niezbędną obsadę pielęgniarską.

– Docierają do mnie sygnały o takich praktykach, wcześniej z województwa śląskiego, teraz lubelskiego. Trudno powiedzieć, jak bardzo jest to rozpowszechnione, czy w innych regionach także zdarzają się takie przypadki. Wiem, że pielęgniarki składają indywidualne wnioski w lokalnych oddziałach NFZ, aby to sprawdzić – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Związki zawodowe apelują do pielęgniarek by składały kolejne wnioski w tej sprawie do Funduszu. To pozwoli w pełni ujawnić skalę problemu.

– Jeżeli Fundusz daje pieniądze z kontraktu placówkom, które w ten sposób wykazują, że mają dosyć pielęgniarek, by dostać kontrakt, mamy do czynienia z poświadczeniem nieprawdy przez kierowników tych jednostek. Zastanawia mnie też, skąd te placówki otrzymują dane pielęgniarki z numerem prawa do wykonywania zawodu – to jest kwestia do sprawdzenia przez NFZ – dodaje Dorota Gardias.

Pielęgniarki zapowiadają że w sprawie fikcyjnych etatów złożą doniesienie do inspekcji pracy i do prokuratury. Sprawą powinien się też zająć urząd skarbowy.

11 października informowaliśmy na łamach portalu rynekzdrowia.pl o podobnych przypadkach na terenie województwa śląskiego. Pielęgniarki chciały podejmować dodatkowe prace, ale NFZ nie wyrażał na to zgody. Kiedy postanowiły wyjaśnić, dlaczego nie mogą podjąć dodatkowej pracy, ku ich zaskoczeniu okazało się, że już pracują w kilku miejscach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH