Lubelskie: około połowa podmiotów POZ ma podpisane umowy na 2015 r. Fot. Archiwum

Około połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miała w środę podpisane umowy z NFZ na 2015 r. W województwie świadczenia w zastępstwie lekarza rodzinnego udzielać ma 51 placówek. Dla pacjentów uruchomiono też specjalną infolinię.

- Według stanu na godz. 16.30, umowy obowiązujące na 2015 r. ma 213 podmiotów POZ. Umów nie podpisało dotychczas 218 świadczeniodawców - poinformowała 31 grudnia PAP rzeczniczka Lubelskiego OW NFZ Małgorzata Bartoszek. Lubelski oddział NFZ będzie pracował do północy.

Wspomnianych 218 świadczeniodawców zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie). Ich umowy wygasają z końcem 2014 r. Środa jest ostatnim dniem, kiedy mogą je przedłużać.

Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska powiedziała PAP, że lekarze nie będą w środę podpisywać umów z NFZ. - Na lekarzy wywierana jest ogromna presja, ale warunki umów się nie zmieniły, więc nie będą one podpisywane - podkreśliła.

Lubelski związek zrzesza prawie 700 lekarzy, a placówki POZ, w których pracują, obejmują ponad milion pacjentów, czyli około połowę mieszkańców Lubelszczyzny.

Dobrzańska-Pielichowska podkreśliła, że lekarze są otwarci na rozmowy i konstruktywny dialog nt. reformowania systemu ochrony zdrowia. Jak dotąd nie ustalony został termin rozmów.

Rzeczniczka NFZ zapewniła, że świadczenia w zakresie lekarza POZ będą zabezpieczone w każdym powiecie. Pacjentów z przychodni, które będą zamknięte, mają przyjmować Izby Przyjęć i SOR-y, a punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą przyjmowały również w dni powszednie w godz. od 8.00 do 18.00.

W całym województwie lubelskim umowy na świadczenie usług w zastępstwie lekarza rodzinnego podpisało 51 placówek: SOR-ów, Izb Przyjęć, punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W Lublinie pacjentów mają przyjmować trzy SOR-y, izby przyjęć w sześciu szpitalach oraz dwa punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Umowy o tzw. zastępstwo nie podpisały władze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, ponieważ jak tłumaczyły, tamtejszy SOR jest już bardzo obciążony.

Pacjenci zapisani do lekarzy, którzy nie otworzą gabinetów, mogą się także zgłaszać do tych placówek POZ, które mają aktualne umowy z NFZ. Za pierwszą poradę takiego pacjenta Fundusz zapłaci 45 zł. Pacjenci mogą również dokonać zmiany lekarza POZ, składając deklarację wyboru - tłumaczyła Bartoszek.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH