Lubelskie: oddział pediatrii w Chełmie zostanie zawieszony? FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Chełmie (Lubelskie) wystąpiła do wojewody lubelskiego o zgodę na czasowe zawieszenie działalności oddziału pediatrii - od 10 do 28 lutego. Powodem jest wypowiedzenie klauzuli opt-out przez lekarzy.

- Robię to z wielką przykrością, ale muszę. Dyżury na oddziale są ustalone do 9 lutego. Jeśli w najbliższych dniach sytuacja się nie zmieni, od 10 lutego nie ma możliwości zapewnienia dyżurów na oddziale - powiedział PAP zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie Arnold Król.

Jak tłumaczył, w związku z brakiem możliwości zapewnienia opieki lekarskiej na oddziale - zgodnie z procedurą - wystąpił do wojewody lubelskiego o zgodę na czasowe zawieszenie działalności oddziału od 10 do 28 lutego.

Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Radosław Brzózka potwierdził, że do urzędu wpłynął wniosek od dyrekcji szpitala w Chełmie. Jak wyjaśnił, wymóg uzyskania zgody wojewody na zawieszenie działalności oddziału jest zapisany w ustawie o działalności leczniczej. - Będziemy procedować ten wniosek - dodał Brzózka.

Wicedyrektor szpitala w Chełmie powiedział, że na oddziale pediatrii pracuje pięciu lekarzy, w tym czterech specjalistów pediatrii. Pracuje też jedna rezydentka, która jeszcze nie pełni dyżurów. Dwie lekarki specjalistki wypowiedziały klauzule opt-out, które pozwalają na pracę lekarzy powyżej 48 godzin tygodniowo. To spowodowało trudności w obsadzie dyżurów na oddziale.

Na oddziale leczonych jest obecnie 15 dzieci. Król powiedział, że jeśli dojdzie do zawieszenia działalności oddziału, pacjenci, których uda się wyleczyć do 9 lutego, zostaną wypisani do domu, natomiast pozostali, wymagający dalszej hospitalizacji mają być - po uzgodnieniu - przeniesieni do innych szpitali z oddziałami pediatrycznymi w regionie lub do dziecięcego szpitala klinicznego w Lublinie.

Król zaznaczył, że prowadzi rozmowy m.in. w sprawie zatrudnienia dodatkowych lekarzy, aby oddział pediatrii mógł funkcjonować. - Dołożymy wszelkich starań, aby nie doszło do zawieszenia działalności, ale na dziś sytuacja jest taka, że takie zagrożenie jest realne - dodał dyrektor.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przesłał w środę oświadczenie, w którym napisał, że o sytuacji w szpitalu w Chełmie poinformował ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Minister przekazał wojewodzie lubelskiemu, że niezwłocznie podejmie stosowne interwencje w tej sprawie" - napisał Czarnek.

Wojewoda przypominał, że szpital w Chełmie nie podlega wojewodzie tylko marszałkowi woj. lubelskiego. Czarnek podkreślił, że na bieżąco współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia i przypomniał, że chełmski szpital z tytułu nadwykonań otrzymał 1,4 mln zł pod koniec roku 2017, a do 9 lutego otrzyma kolejne 3,5 mln zł. - Wojewoda nie ma innych środków przełożenia na politykę kadrową szpitala - zaznaczył.

W woj. lubelskim w 21 szpitalach klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas 117 lekarzy rezydentów na 762 zatrudnionych oraz 140 lekarzy specjalistów na 2819 zatrudnionych. Poza trudnościami w szpitalu w Chełmie, inne placówki nie sygnalizują wojewodzie zakłóceń w działalności.

Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH