RR/Rynek Zdrowia | 07-11-2011 13:26

Lubelskie: lista kolejkowa na przedmioty ortopedyczne

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ wprowadził w listopadzie system kolejkowy, polegający na potwierdzaniu przez ubezpieczonych zleceń na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Realizacja zgłoszonych do końca tego roku zleceń nastąpi w 2012 roku

Zlecenia są rejestrowane w systemie informatycznym Oddziału i od 2 stycznia 2012 roku - po potwierdzeniu, że mają zabezpieczenie w środkach finansowych na rok 2012 - będą odsyłane drogą pocztową do pacjentów.

- Lubelski Oddział NFZ w 2011 roku na refundację zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych przeznaczył 34 mln 500 tys. zł. Na koniec października br. refundacja wyniosła 28 mln 800 tys. zł. Zatem na dwa ostatnie miesiące 2011 roku pozostaje kwota 5 mln 700 tys. zł. Dlatego konieczne było wprowadzenie pewnych działań, które w pierwszej kolejności pozwolą zabezpieczyć sfinansowanie najpilniejszych potrzeb - wyjaśnia powody wprowadzenia systemu kolejkowego Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego NFZ.

Dodaje, że w pierwszej kolejności realizowane będzie zaopatrzenie comiesięczne, czyli: sprzęt stomijny, cewniki, pieluchomajtki, worki do zbiórki moczu, jak również pierwszorazowe zaopatrzenie po urazach i po zabiegach, protezy piersi, oka, peruki.

W planie finansowym Lubelskiego OW NFZ na 2012 rok środki finansowe przeznaczone na refundację zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych zaplanowane zostały na poziomie 35 mln zł (wzrost o 500 tys. zł w stosunku do roku 2011) - informuje nas Małgorzata Bartoszek.