Lubelskie: list do wojewody w sprawie trudnej sytuacji szpitali

Konwent Szpitali Zamojszczyzny chce zwołania w trybie pilnym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia w woj. lubelskim.

Konwent wystosował w tej sprawie pismo do wojewody Genowefy Tokarskiej,  która jest zarazem przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia. 

Poniżej treść listu:

Konwent Szpitali Zamojszczyzny, z uwagi na dramatyczną sytuację finansową szpitali Lubelszczyzny  wnioskuje o zwołanie w trybie pilnym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia.

Uzasadnienie

Trudna sytuacja finansowa szpitali województwa lubelskiego spowodowana jest niewywiązaniem się Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ze zobowiązań finansowych wynikających z zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Oddział Funduszu nie przekazał należnych środków finansowych pochodzących z przesunięć pomiędzy zakresami świadczeń oraz pomiędzy umowami, które są dokonywane w trybie określonym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Szpitale Lubelszczyzny nie otrzymały też zapłaty za świadczenia ponadlimitowe wykonane w roku 2009. Nieuregulowanie kwestii finansowych za rok ubiegły oraz niższa wartość tegorocznych kontraktów stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.
Zdajemy sobie sprawę, że trudna sytuacja finansowa w jakiej znalazły się nasze szpitale wynika z niedoborów finansowych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dlatego też konieczne jest zaangażowanie na szczeblach decyzyjnych i politycznych, w celu podjęcia działań zmierzających do wsparcia finansowego Lubelskiego Oddziału NFZ.
Jedną z takich możliwości jest wystosowanie wniosku do Prezesa NFZ o dokonywanie podziału zysku Funduszu w oparciu o realne potrzeby poszczególnych oddziałów, a nie zgodnie z obowiązującym algorytmem, który powoduje pogłębianie dysproporcji finansowych pomiędzy oddziałami.
Spodziewamy się również, że wynikiem pracy Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego będzie wypracowanie stanowiska o konieczności pokrycia niedoboru budżetowego NFZ, co umożliwiłoby poprawę poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych oddziałach NFZ, w tym lubelskiego. 
Wyrażamy nadzieję, że połączenie sił i wspólne działania, zainteresowanie problematyką ochrony zdrowia i udział w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia wszystkich parlamentarzystów województwa lubelskiego wpłyną na podjęcie właściwych decyzji na szczeblu rządowym.


Przewodniczący Konwentu
Krzysztof Tuczapski

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH