Lubelskie: bez komórek i czajników elektrycznych w szpitalu

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Radecznicy dyrekcja zakazała używania komórek i czajników elektrycznych.

Henryk Żur, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych, nie chciał wypowiadać się na temat zakazu. – Nie będę komentował decyzji dyrektora – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl.Wcześniej dyrektor Tomasz Czyżewski w Dzienniku Wschodnim tłumaczył zmiany w regulaminie koniecznością oszczędzania. Jak argumentował, NFZ dał w tym roku szpitalowi niższy kontakt na leczenie. Rok temu  było to 13 mln zł, teraz tylko 12,5 mln. Dyrekcja chce więc zmniejszyć opłaty, m.in. za prąd i mieć więcej pieniędzy na samo leczenie.Plan oszczędnościowy nie spodobał się jednak niektórym pacjentom, którzy skarżą się, że nie mogą korzystać z prywatnych telefonów komórkowych, a w związku z tym mają ograniczony kontakt z rodziną i bliskimi.W przysłanym nam stanowisku urzędu marszałkowskiego, organie założycielskim placówki czytamy, że „zarządzenie dyrektora nie jest związane z oszczędnościami energii elektrycznej. Dotyczy ono bezpieczeństwa chorych ze względu na ryzyko posiadania przedmiotów, np. przewodów elektrycznych, związane z możliwością popełnienia samobójstwa".

Jednak zdaniem urzędników faktycznie – „stosowanie nowych technologii stawia nowe wyzwania przed szpitalami z punktu widzenia bezpieczeństwa i dodatkowych kosztów ponoszonych przez szpitale. Te koszty, związane z eksploatacją np. telefonów komórkowych, komputerów osobistych, czy też używania czajnika elektrycznego, parkingów nie zostały ujęte w odpowiednich przepisach, jako przysługujące nieodpłatnie pacjentom”.– Przykład SP Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy nie jest jednak podyktowany decyzjami ekonomicznymi, a względami bezpieczeństwa, a w opinii dyrektora szpitala jest to regulacja akceptowana przez pacjentów - czytamy w oświadczeniu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH