Lubelskie: PO o nakładach na zdrowie w 2012 r.

Nakłady na ochronę zdrowia w woj. lubelskim w przyszłym roku będą wyższe o 265 mln zł od tegorocznych - ogłosili przedstawiciele PO na konferencji prasowej w Nałęczowie.

Politycy lubelskiej PO rozdawali w sobotę (13 sierpnia) broszurki "Polska w Budowie" i rozmawiali z kuracjuszami w uzdrowisku w Nałęczowie. Na konferencji prasowej przewodniczący zarządu regionu lubelskiego PO poseł Stanisław Żmijan poinformował, że w wyniku podziału środków NFZ na przyszły rok lubelska ochrona zdrowia otrzyma 265 mln zł więcej niż w roku obecnym.

Żmijan przypomniał, że zwiększone nakłady to efekt zmiany algorytmu, według którego dzielone są środki NFZ na poszczególne regiony. Poprzedni sposób podziału krzywdził regiony biedniejsze, lubelscy posłowie zabiegali, aby został zmieniony. Żmijan podkreślił, że zmianę algorytmu zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas wizyty w Lublinie w 2009 r.

- Dotrzymała słowa, algorytm został zmieniony - podkreślił Żmijan.

Zaznaczył, że zwiększone nakłady pozwolą na sfinansowanie wszystkich tzw. nadwykonań w szpitalach na Lubelszczyźnie z 2010 r.

Posłanka Joanna Mucha, która zajmowała się pracami nad zmianą algorytmu, przypomniała, że zmiana została dokonana już dwa lata temu, ale dotychczas nie była odczuwalna, ponieważ wprowadzono zasadę, że żadne województwo nie może dostać mniej pieniędzy.

- Dlatego realne dodatkowe wpływy dla województwa lubelskiego mogą być widoczne dopiero wtedy, gdy mamy wzrost gospodarczy, kiedy pieniędzy w NFZ jest więcej - powiedziała Mucha.

- 2012 rok będzie pierwszym, kiedy zmiana algorytmu zaczyna działać na naszą korzyść. W kolejnych latach, tych pieniędzy powinno być jeszcze wyraźnie więcej - dodała Mucha.

Wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska podała, że z dodatkowych pieniędzy 124 mln zł przeznaczonych zostanie na leczenie szpitalne, 27 mln zł na leczenie specjalistyczne, a 11 mln zł na rehabilitację. Roczny budżet lubelskiego NFZ to około 2 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH