Lubelskie: NFZ odpowiada na uwagi samorządowców i dyrektorów szpitali

Podstawą podziału i zwiększenia planu o dodatkowe środki finansowe, nie były starania i wnioski dyrektorów oddziałów NFZ, lecz obiektywne przesłanki, takie jak ustawowy algorytm podziału środków i wyrównanie wysokości planu finansowego na 2011 rok do wysokości planu bieżącego roku - wyjaśnia lubelski NFZ.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek (30 sierpnia) samorządowcy i dyrektorzy szpitali z Lubelszczyzny skrytykowali szefa lubelskiego NFZ za to, że nie postarał się o większe środki na leczenie dla regionu na przyszły rok.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ nie dostał ani złotówki z 857 mln zł z funduszu zapasowego NFZ, podzielonego niedawno pomiędzy regiony. Szpitale domagają się od NFZ zwrotu kosztów za nadwykonania. Chodzi o kwotę ponad 400 mln zł.

– Wyrównanie planów finansowych na 2011 rok do poziomu aktualnego planu na 2010 rok było jedynym kryterium podziału funduszu zapasowego i przeznaczenia go na zwiększenie planów finansowych 7 Oddziałów wojewódzkich NFZ – tłumaczą nam w lubelskim oddziale.

Przypominają, że dzięki nowemu algorytmowi podziału środków plan finansowy Lubelskiego OW NFZ na 2011 rok wynosi 3 178, 45 mln zł i jest wyższy od aktualnego planu na 2010 rok o 83 mln zł.

Lubelski oddział NFZ otrzymał także dodatkowe 137 mln zł w ramach zmiany planu roku bieżącego i podziału kwoty ponad 2,3 mld zł dodatkowych przychodów ze składek zdrowotnych na poszczególne oddziały NFZ.

Rzecznik urzędu podkreśla, że w tym przypadku podział środków także nie był uzależniny od starań dyrektorów oddziałów, ponieważ zastosowano obowiązujący algorytmu podziału zgodnie z którym lubelskie otrzymało 5,77% tej kwoty.

Z dodatkowej kwoty 112,16 mln zł zostało przeznaczone na pokrycie niedoboru środków na refundację cen leków spowodowanego wcześniejszym przeniesieniem funduszy z tej pozycji planu finansowego na zwiększenie nakładów na lecznictwo szpitalne.

Pozostała kwota zwiększenia, czyli 25,33 mln zł, została przeznaczona na lecznictwo szpitalne: 12,33 mln zł na finansowanie nowych programów lekowych wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia i zapłacenie nadwykonań za świadczenia nielimitowane za I kwartał br. oraz na koszty świadczeń z lat ubiegłych. Kolejne 13 mln zł rozdysponowano na częściowe rozliczenia nadwykonań świadczeń ratujących życie za 2009 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH