Lubelskie: 262 mln zł więcej na finansowanie świadczeń w przyszłym roku

Oddział NFZ w Lublinie zakończył negocjacje z placówkami medycznymi. Ustalone zostały kwoty zobowiązania na 2012 rok, które będą wpisane do 2 tys. aneksów do umów na przyszły rok.

Jak informuje Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ, na finansowanie świadczeń  zdrowotnych w 2012 r. przeznaczył 3 mld 386 mln zł - o 262 mln zł więcej niż w tym roku.

Na lecznictwo szpitalne w 2012 r. Oddział przeznaczył 1 mld 601 mln zł, tj. więcej w porównaniu z bieżącym rokiem o kwotę ponad 132 mln zł. Więcej pieniędzy zostanie też przeznaczonych na rehabilitację leczniczą (wzrost o 11 mln zł w stosunku do roku 2011).

W przypadku opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień nastąpi wzrost o prawie 10 mln zł. Na leczenie stomatologiczne LOW wyda 8 mln zł więcej. Natomiast wydatki na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną wzrosną o 27 mln zł.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zaplanował zwiększenie cen jednostkowych w poszczególnych rodzajach i zakresach świadczeń. W lecznictwie szpitalnym została zwiększona o prawie 2 proc. cena punktu rozliczeniowego (z 51 zł na 52 zł). Zwiększone zostały stawki ryczałtu dobowego w szpitalnych oddziałach ratunkowych, które kształtują się  na poziomie od 5 300 zł do 14 800 zł (w 2011 r. od 3 000 zł do 14 400 zł).

W ambulatoryjnej opiece specjalistycznej: w przypadku 36 poradni pecjalistycznych nastąpił wzrost cen jednostkowych o 8 proc., w przypadku badań diagnostycznych kosztochłonnych, takich jak np. kolonoskopia, nastąpił wzrost ceny o 5 proc.

Wzrost cen jednostkowych  nastąpił również w rehabilitacji leczniczej i tak: w rehabilitacji ogólnoustrojowej i pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych o 8 proc. O 5 proc. wzrośnie cena punktu w przypadku: świadczeń ogólnostomatologicznych (dla dorosłych i dzieci), chirurgii stomatologicznej oraz protetyki stomatologicznej.

Została również podwyższona cena oczekiwana za osobodzień w zakładach opiekuńczo–leczniczych i pielęgnacyjno- opiekuńczych - z 71 zł do 75 zł (wzrost o ponad 5 proc.); w przypadku zespołu opieki długoterminowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (dorosłych i dzieci) - nastąpi wzrost ceny o 5 proc.

Wzrost cen jednostkowych nastąpił również w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień o ok. 6 proc. w zakresach stacjonarnych.

Oddział Funduszu w Lublinie ogłosił też postępowania konkursowe na zakresy świadczeń, które do tej pory nie były przez oddział  kontraktowane: na terapię hiperbaryczną, na świadczenia stomatologiczne dla świadczeniobiorców z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDS, na program leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, w tym substancje czynne. Postępowania uzupełniające zostaną rozstrzygnięte do 23 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH