Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie pracuje nad pozyskaniem pieniędzy dla swojej placówki. Szpital po zajęciach komorniczych znalazł się na ostrym finansowym zakręcie. Pracownicy nadal nie otrzymali całości swoich pensji za październik.

Jednak wypłacono im kolejne 30 proc. Powstaje pytanie: jaka przyszłość czeka ten ogromny szpital? Na razie pracuje normalnie. Chorzy przyjmowani są na oddziały.

Dyrektor WSzS ds. medycznych Marek Wójtowicz wypowiada się w tonie uspokajającym, choć w szpitalu dochodzi do zajęć komorniczych. Uważa, że taka sytuacja to m.in. skutek spełnienia wcześniejszych żądań płacowych personelu. Na trudną sytuację finansową mają też wpływ chociażby nadwykonania sięgające 3,5 mln zł.

- Rozmawiamy z wierzycielami, negocjujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od 1 grudnia rozpoczniemy rozmowy z pracownikami dotyczące wynagrodzeń. Okazało się, niestety, że wynegocjowana wcześniej przez pracowników wysokość wynagrodzeń doprowadziła do złej sytuacji finansowej w szpitalu. Płace są wyższe niż pozwalają na to możliwości finansowe szpitala - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Wójtowicz.

Mimo niekorzystnej sytuacji finansowej szpital pracuje normalnie. Chorzy przyjmowani są na oddziały. - Nie ma żadnego zagrożenia dla pacjentów. Nie ma też mowy wygaszaniu placówki. Mamy świetną kadrę - przekonuje Marek Wójtowicz. 

Trudno o kredyt

Członek zarządu województwa lubelskiego Arkadiusz Bratkowski przyznaje, że sytuacja szpitala nie jest łatwa, ale i on twierdzi, że nie ma problemów z bieżącą działalnością placówki.

- Nie ma co się dziwić, że ludzie, którzy ciężko pracują są zdegustowani sytuacją, kiedy nie dostają wynagrodzenia. Dyrekcja szpitala robi jednak wszystko, żeby pozyskać pieniądze - mówi nam Arkadiusz Bratkowski.

Dodaje, że cały czas trwają rozmowy z bankami w sprawie kredytu dla szpitala: - Samorząd zdecydował o poręczeniu takiego kredytu już w maju. Być może pozytywne decyzje w tym zakresie zapadną już w przyszłym tygodniu.

Co do przyszłości szpitala, samorząd nie ma jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów. Trwają prace nad planem restrukturyzacyjnym dla jednostki. Planowano połączenie tego szpitala z dwom innymi: Okręgowym Szpitalem Kolejowym w Lublinie oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego. To rozwiązanie nie wszystkim jednak wydaje się korzystne.

- Przeciwko połączeniu szpitali zaprotestowali związkowcy z placówek - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Arkadiusz Bratkowski.

Teraz samorząd wojewódzki zamierza przeprowadzić z pomocą zewnętrznej firmy audyt, który pomoże podjąć decyzję, co należy dalej zrobić. Nie obejdzie się też bez analizy zatrudnienia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH