Porównując systemy opieki zdrowotnej we Francji i Polsce, Loic Fretard, który niedawno został dyrektorem szpitala Medicover w Warszawie, twierdzi, że we Francji system opieki zdrowotnej jest bardzo scentralizowany, regulowany i nadzorowany przez administrację publiczną. Dotyczy to także sektora prywatnego.

– Niemal nie ma w nim miejsca na inicjatywy biznesowe i mogę szczerze powiedzieć, że w pewnych aspektach francuski system opieki zdrowotnej podlega zbyt wielu regulacjom – powiedział Loic Fretard portalowi Rynek Zdrowia.

– Aktualna sytuacja finansowa ubezpieczeń publicznych, z utrzymującym się od lat wysokim deficytem, skłania wszystkie francuskie rządy do reform: każdy nowy rząd proponuje jakąś nową reformę, lecz żadna z nich nie przyniosła dotychczas pożądanych, długoterminowych rezultatów – mówi nam Loic Fretard.

– Ale trzeba też powiedzieć, że samo społeczeństwo Francji musi zmienić swoje zachowania „konsumenckie”, jeśli pragnie podtrzymać przez następne pokolenie system o dzisiejszej jakości i odpowiedniej kosztowej efektywności – dodaje Fretard.

Wyzwania przed Polską i Europą

Zdaniem naszego francuskiego rozmówcy, cała Europa musi zmierzyć się z problemem deficytu pracowników służby zdrowia, we wszystkich jej specjalnościach, choć niektóre kraje odczuwają go może mocniej, niż inne: – Dotyczy to zwłaszcza Polski, która w ostatnich latach jest „eksporterem pracowników opieki zdrowotnej”. Na szczęście wygląda na to, że trend zaczyna się powoli odwracać.

 Według Loica Fretarda, mówiąc o potrzebie zmian w polskiej opiece zdrowotnej, podkreśla, że zróżnicowane potrzeby Polaków wymagają koegzystencji systemów publicznego i prywatnego:

– Chodzi o to, by prywatnym firmom medycznym zapewnić większą swobodę rozwoju, bo to stworzy realną szansę na odciążenie sektora publicznego, a przez to pośrednio wpłynie jego lepsze funkcjonowanie.

Doświadczenia zagraniczne

Dyrektor Fretard, który pokieruje nowo powstającym szpitalem Medicover, ma doświadczenia w zarządzaniu szpitalami prywatnymi we Francji i w Wietnamie. Porównując rynki, dochodzi do wniosku, że istotnych różnic kulturowych pomiędzy Polską i Francją, nie widzi. W Wietnamie natomiast było inaczej...

 – Kultura Azji jest bardzo odmienna od tej europejskiej – w istotnym stopniu kształtował ją konfucjanizm, nie wspominając o rodzinnym kontekście podejmowania decyzji w kwestiach zdrowotnych. W krajach zachodnich pacjent sam podejmuje decyzje dotyczące wyboru terapii, czy innych usług medycznych, oczekuje zachowania poufności danych medycznych, informacji o leczeniu i poszanowania prywatności – przypomina Fretard.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH