Łódzkie: z czyjej kasy ma być finansowana pomoc społeczna?

A dyrektorzy placówek są sceptyczni wobec tego pomysłu.

Domom pomocy społecznej w Łódzkiem brakuje pieniędzy, tymczasem pensje dla pielęgniarek i rehabilitantów opiekujących się pensjonariuszami są finansowane ze środków na opiekę społeczną - wynika z najnowszego raportu NIK.

Izba uważa, że mieszkańcy domów pomocy społecznej są objęci ubezpieczeniem i przysługują im świadczenia finansowane przez NFZ. NIK postuluje więc zmiany prawne i organizacyjne, aby to umożliwić.

Nie zgadzają się z tym niektórzy dyrektorzy DPS-ów.

– Były już takie próby, żeby pielęgniarka w mojej placówce była opłacana przez NFZ. Jednak za pieniądze Funduszu nie jestem w stanie zagwarantować takiej opieki pielęgniarskiej, jakiej potrzebuję dla naszych pensjonariuszy – mówi nam Grażyna Ciara, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Strzelców Kaniowskich. – Średnia wieku przebywających u nas to 85 lat. Większość jest przewlekle chora i unieruchomiona i wymaga całodobowej pracy. Opieka pielęgniarska w ramach kontraktu z NFZ byłaby niewystarczająca...

Kontrola NIK objęła lata 2008-2009 i przeprowadzona została w szesnastu Domach Pomocy Społecznej na terenie województwa łódzkiego. Kontrolerzy sprawdzili, czy zapewniają one swoim pensjonariuszom dostęp do opieki lekarskiej, pielęgniarskiej oraz rehabilitacyjnej.

Kontrolerzy wskazali na pewne nieprawidłowości. W czterech domach, ze względu na brak środków, nie osiągnięto wymaganego wskaźnika zatrudnienia, a w pięciu był on wyliczony nierzetelnie. W DPS Włókniarz w Łodzi brakowało np. 18 pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, natomiast w DPS w Łodzi przy ul. Rojnej do spełnienia obowiązujących wymogów należałoby zatrudnić dodatkowe 13 osób w pełnym wymiarze czasu pracy. Generalnie według NIK wyniki kontroli wskazują, że domy opieki społecznej wywiązują się ze swych zadań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH