Łódzkie: z czyjej kasy ma być finansowana pomoc społeczna?

A dyrektorzy placówek są sceptyczni wobec tego pomysłu.

Domom pomocy społecznej w Łódzkiem brakuje pieniędzy, tymczasem pensje dla pielęgniarek i rehabilitantów opiekujących się pensjonariuszami są finansowane ze środków na opiekę społeczną - wynika z najnowszego raportu NIK.

Izba uważa, że mieszkańcy domów pomocy społecznej są objęci ubezpieczeniem i przysługują im świadczenia finansowane przez NFZ. NIK postuluje więc zmiany prawne i organizacyjne, aby to umożliwić.

Nie zgadzają się z tym niektórzy dyrektorzy DPS-ów.

– Były już takie próby, żeby pielęgniarka w mojej placówce była opłacana przez NFZ. Jednak za pieniądze Funduszu nie jestem w stanie zagwarantować takiej opieki pielęgniarskiej, jakiej potrzebuję dla naszych pensjonariuszy – mówi nam Grażyna Ciara, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Strzelców Kaniowskich. – Średnia wieku przebywających u nas to 85 lat. Większość jest przewlekle chora i unieruchomiona i wymaga całodobowej pracy. Opieka pielęgniarska w ramach kontraktu z NFZ byłaby niewystarczająca...

Kontrola NIK objęła lata 2008-2009 i przeprowadzona została w szesnastu Domach Pomocy Społecznej na terenie województwa łódzkiego. Kontrolerzy sprawdzili, czy zapewniają one swoim pensjonariuszom dostęp do opieki lekarskiej, pielęgniarskiej oraz rehabilitacyjnej.

Kontrolerzy wskazali na pewne nieprawidłowości. W czterech domach, ze względu na brak środków, nie osiągnięto wymaganego wskaźnika zatrudnienia, a w pięciu był on wyliczony nierzetelnie. W DPS Włókniarz w Łodzi brakowało np. 18 pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, natomiast w DPS w Łodzi przy ul. Rojnej do spełnienia obowiązujących wymogów należałoby zatrudnić dodatkowe 13 osób w pełnym wymiarze czasu pracy. Generalnie według NIK wyniki kontroli wskazują, że domy opieki społecznej wywiązują się ze swych zadań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH