Łódzkie: szykują się cięcia, kryzys odczują także szpitale

Teatry, biblioteki, szpitale i inne instytucje podległe marszałkowi województwa łódzkiego czeka chudy rok 2013. Oszczędności mają dotknąć wszystkich.

Jadwiga Kawecka, skarbnik województwa, nie pozostawia złudzeń. Powstający budżet na rok 2013 będzie budżetem oszczędnym. Wszystko dlatego, że przewidywane są niższe niż do tej pory wpływy z podatku od przedsiębiorstw CIT i to nawet o 20 proc. w stosunku do bieżącego roku. 

Oszczędności dotkną wszystkie jednostki podległe samorządowi województwa, w tym placówki ochrony zdrowia. Szpital im. Jana Pawła II w Bełchatowie już szuka oszczędności. Za namową Urzędu Marszałkowskiego zatrudnił firmę konsultingową, która pomaga w restrukturyzacji. Od listopada zostaną zlikwidowane stanowiska wiceordynatorów wszystkich oddziałów, zwolnienia czekają też administrację.

W łódzkich szpitalach o zwolnieniach na razie się nie mówi, ale wiadomo, że w 2013 roku nie mogą liczyć na duże pieniądze na inwestycje. Oszczędności spowodują zmniejszenie limitów przyjęć pacjentów. W 2011 roku szpitale podległe marszałkowi, w których leczy się 40 proc. mieszkańców województwa, powiększyły swój dług o 70 mln zł. 

W tym roku sytuacja może się powtórzyć. Do tej pory szpitale same musiały spłacać swoje zaległości, czego często nie robiły. Przyszłoroczne długi będą musiały już jednak spłacić organy założycielskie, ponieważ w 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa. Urząd Marszałkowski chce tego nowego obowiązku uniknąć, dlatego opracowuje już programy oszczędnościowe dla placówek służby zdrowia w Łódzkiem. 

Więcej: www.dzienniklodzki.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH