Łódzkie: rozstrzygnięcia konkursu na ratownictwo medyczne

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął konkurs na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego na lata 2012-2016. 20 rejonów operacyjnych obsługiwać będzie 98 zespołów ratownictwa medycznego.

Najwięcej rejonów, bo osiem, obsługiwać będzie Niepubliczny ZOZ Falck, tylko dwa - Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Łódzkie zgodnie z planem działania systemu państwowego ratownictwa medycznego w 2012 r. podzielone będzie na 20 rejonów operacyjnych (w tym roku były to 22 rejony). Połączony został rejon Łodzi i powiatu zgierskiego.

- Jeśli warunki technologiczne i informacyjne pozwolą, w przyszłości będziemy po prostu rejony powiększać, bo wtedy koszt funkcjonowania jest dużo niższy, a to pozwoli na podwyższenie jakości - twierdziła na spotkaniu z dziennikarzami Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki.

Na konkurs ogłoszony przez łódzki NFZ napłynęło 38 ofert od 21 podmiotów. Wśród kryteriów branych pod uwagę były m.in. jakość, wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, ocena jakości oraz cena.

Całe województwo będą obsługiwały 33 specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego i 65 podstawowych zespołów oraz dwa zespoły wodne sezonowe (na Zalewie Sulejowskim i Zbiorniku Jeziorsko).

Jak poinformował zastępca dyrektora łódzkiego oddziału NFZ Eugeniusz Kacprzak, wybrano 11 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w 19 rejonach. W czwartek (1 grudnia) ma zostać wybrany oferent w rejonie Poddębice. W sumie w ośmiu rejonach zmienią się dysponenci karetek.

Osiem rejonów (w tym roku cztery) będzie obsługiwał NZOZ Falck Medycyna Region Centralny. Na terenie Łodzi i Zgierza oraz w Skierniewicach działać będzie Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi (w tym roku obsługiwała jeszcze Łowicz i Kutno).

W pozostałych rejonach pomocy udzielać będą zespoły: szpitala powiatowego w Brzezinach, szpitala w Rawie Mazowieckiej, NZOZ Tomaszowskie Centrum Zdrowia, szpital wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, w Bełchatowie Centrum Medyczne Riemer z Grodziska Mazowieckiego, szpitale w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu oraz Powiatowe Centrum Medyczne w Wieruszowie.

- Na rok 2012 zaplanowaliśmy nieco inne rozmieszczenie. Musieliśmy w ramach naszych możliwości rozmieścić zespoły ratownictwa medycznego tak, aby zapewnić mieszkańcom całego województwa w miarę równy dostęp - podkreśliła Jolanta Chełmińska.

Na przyszły rok wojewoda dysponuje kwotą ponad 121 mln zł (w tym roku ratownictwo medyczne kosztować ma ponad 110 mln zł). Umowy zostaną zawarte na 5 lat - od 1 stycznia przyszłego roku do końca 2016 roku. Co roku ich realizacja ma podlegać kontroli.

- Każdorazowo będzie przeprowadzona kontrola w kolejnych latach. Jeśli będą odstępstwa od warunków, skargi czy nieścisłości, to mamy prawo wypowiedzieć umowę - dodała Chełmińska. Oferenci mają teraz siedem dni na odwołanie się od wyników konkursu do dyrektora łódzkiego oddziału NFZ i kolejny tydzień - do prezesa Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH