Łódzkie: po Nowym Roku możliwe utrudnienia w dostępie do POZ

Łódzki NFZ zakończył aneksowanie umów na przyszły rok - wyjątkiem są kontrakty z POZ, które na bieżąco są jeszcze aktualizowane; może to skutkować utrudnieniami dla pacjentów na początku stycznia. W sumie na leczenie pacjentów w tym regionie NFZ wyda ok. 4,4 mld zł.

Poza kontraktami z POZ, łódzki NFZ zakończył już aneksowanie umów. Jak poinformowała PAP rzeczniczka oddziału NFZ w Łodzi Anna Leder, planowane nakłady na świadczenia zdrowotne w województwie wzrosną o 42 mln zł w porównaniu z planem z października br.

Przy planowaniu podziału funduszy NFZ brał pod uwagę m.in. skutki wprowadzenia pakietu onkologicznego. Przewidziane w nim świadczenia są nielimitowane, a zatem NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który otrzyma terminowe i kompleksowe leczenie. Finansowanie świadczeń dla osób chorych na raka (m.in. radioterapii i chemioterapii) wzrośnie o ponad 8 mln zł.

W Łódzkiem poprawił się dostęp pacjentów do chemioterapii - NFZ już od grudnia zawarł umowy z Poddębickim Centrum Zdrowia, Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach, które dotąd nie miały kontraktu na świadczenie tej usługi.

Wśród nowych zakontraktowanych usług jest tomografia komputerowa w szpitalach w Rawie Mazowieckiej i Opocznie oraz poradnia leczenia zeza w Łodzi. NFZ zawarło kontrakty z dwoma nowymi zakładami opiekuńczo-leczniczymi: Centrum Klinicznym Seniora w Łodzi i ośrodkiem "Sosnowa Aleja" w Wardzyniu.

Na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną łódzki NFZ przeznaczy niemal 320 mln zł. Priorytetem są porady w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Fundusz musiał zapewnić finansowanie nowej usługi, czyli przyjęć tzw. pacjentów pierwszorazowych.

Rzeczniczka łódzkiego NFZ wyjaśniła, że są to pacjenci, którzy w ciągu 730 dni nie korzystali z leczenia w poradni danego rodzaju. -To rozwiązanie z pakietu kolejkowego sprawi, że poradnie będą wreszcie przyjmować pacjentów, którym najtrudniej było się dostać na pierwszą wizytę do lekarza i rozpocząć terapię lub wrócić z ustaloną diagnozą i wdrożonym leczeniem do lekarza POZ - podkreśliła.

NFZ chce też dofinansować te poradnie, które w 2014 r. wykonywały najwięcej drobnych zabiegów (m.in. okulistyczne, ginekologiczne, chirurgii ogólnej, urologicznej i onkologicznej), dzięki czemu pacjenci nie byli kierowani na nie do szpitala.

Nieznacznie - o 1 proc. (1,5 mln zł) zwiększą się w 2015 r. nakłady na opiekę psychiatryczną. Łódzki NFZ przeznaczył na nią 144,6 mln zł. Coraz częstsze przypadki depresji, narkomanii, uzależnień u nastoletnich pacjentów to argumenty brane pod uwagę przy podziale pieniędzy na działalność poradni psychiatrycznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH