Łódzkie: pacjenci z kilku powiatów mają utrudniony dostęp do POZ

Piotrkowski, tomaszowski, wieluński i łowicki - to powiaty w Łódzkiem, w których w piątek (2 stycznia) pacjenci mogą mieć problemy z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej. 16 proc. lekarzy POZ z regionu wciąż nie podpisało kontraktu z NFZ.

W Piotrkowie Trybunalskim nieczynnych jest 11 gabinetów POZ. Pacjenci mogą skorzystać z pomocy w siedmiu otwartych poradniach POZ, m.in. w powiatowych ZOZ-ach lub w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) w szpitalu im. Kopernika.

Ordynator piotrkowskiego SOR Aneta Baranowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że szpital liczy się z koniecznością przyjęcia dodatkowych pacjentów.

- Pierwsi chorzy z POZ zjawili się u nas tuż przed godz. 8. Na razie jest ich niewielu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w Piotrkowie będzie dużo zamkniętych poradni, zapewniliśmy więc dodatkowy personel. Od godz. 18 w szpitalu działać będzie nocna pomoc lekarska - dodała.

W powiatach, gdzie pacjenci zastaną zamknięte drzwi swoich poradni POZ, m.in. w Wieluniu, Tomaszowie Mazowieckim czy Łowiczu, na ich przyjęcie przygotowane będą szpitalne izby przyjęć i SOR-y. Rzeczniczka łódzkiego NFZ zaznaczyła jednak, że z ich usług w zakresie POZ powinni korzystać jedynie pacjenci zapisani do tych gabinetów, które będą zamknięte od 2 stycznia.

- Łódzki NFZ podpisał umowy z 84 proc. gabinetów POZ w regionie. Pozwoli to na zapewnienie opieki dla 86 proc. pacjentów - poinformowała rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

Informacje o czynnych i zamkniętych gabinetach oraz miejscach, w których można skorzystać z pomocy lekarskiej mieszkańcy regionu mogą znaleźć na aktualizowanej na bieżąco liście zamieszczonej na stronie www.nfz-lodz.pl. Wynika z niej, że w piątek (2 stycznia) zamknięte będą 72 gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Łódzkiem.

Najmniej problemów z uzyskaniem pomocy napotkają mieszkańcy Łodzi, w której czynnych jest ponad 100 poradni POZ, a zamkniętych będzie jedynie 12. Według NFZ, w 11 z 24 powiatów województwa, podpisano 100 proc. umów z POZ.

Dla pacjentów z Łódzkiego pod numerem 42 275 40 30 uruchomiono całodobową infolinię NFZ; pracownicy Funduszu informują o czynnych gabinetach POZ, izbach przyjęć, oddziałach ratunkowych i świątecznej opiece zdrowotnej.

Łódzki NFZ informuje pacjentów, którzy będą mieli problemy z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej o prawie do zmiany poradni bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przypomina też, że pacjenci mogą trzykrotnie dokonać zmiany wyboru świadczeniodawcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH