Łódzkie: już 205 wypowiedzeń klauzuli opt-out i szykują się kolejne Wypowiedzenie klauzuli opt-out oznacza, że lekarze będą pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo Fot. Jean-Pierre Bovin/Flickr.com (CC BY-ND 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Kilkudziesięciu lekarzy z województwa łódzkiego - w tym 30 rezydentów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki - wypowiedziało klauzulę opt-out. Oznacza to, że w grudniu niektóre szpitale mogą mieć problemy z obsadą dyżurów lekarskich.

Informacje o wypowiedzeniach klauzuli opt-out z terenu całego Łódzkiego na bieżąco zbiera Urząd Wojewódzki w Łodzi.

- Obecnie odnotowaliśmy 59 wypowiedzeń, w tym 30 dotyczących rezydentów z Instytutu Centrum Zdrowia matki Polki, 26 ze szpitala im. Kopernika w Łodzi i 2 ze szpitala w Sieradzu. Zgłoszenia spływają codziennie. Czekamy na rozwój sytuacji - jeśli pojawi się zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, będziemy reagować - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

W czwartek po południu rzeczniczka wojewody łódzkiego skorygowała wypowiedź i poinformowała, że obecnie w regionie odnotowano 205 wypowiedzeń klauzuli opt-out. Najwięcej, bo 150 w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP). Wyjaśniła, że w tej liczbie są zarówno rezydenci, jak i lekarze specjaliści.

Czytaj: Łódź: lekarze z ICZMP masowo wypowiadają klauzule opt-out

Klauzula opt-out to wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może ją cofnąć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, informując o tym pracodawcę na piśmie. Działania takie zapowiedzieli w październiku rezydenci, którzy prowadzili protest w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek płac.

Najwięcej wypowiedzeń klauzuli opt-out w Łódzkiem jest w Instytucie CZMP, na który składają się dwa kompleksy szpitalne - pediatryczny i położniczy. Placówka zatrudnia 400 lekarzy. Wypowiedzenia złożyło 30 rezydentów, ale - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - również co najmniej drugie tyle specjalistów.

Jak poinformowała rzeczniczka ICZMP Beata Aszkielaniec, dyrekcja nie komentuje wypowiedzeń i na razie nie obawia się, że mogą one zaburzyć pracę szpitala.

- Obecnie mamy już 27 wypowiedzeń opt-outów, w tym dziesięć od lekarzy specjalistów i 17 od rezydentów. Przez dyrekcję rozważane są różne opcje działania. Jeśli lekarze podtrzymają swoje decyzje o wypowiedzeniach, być może będziemy szukać obsady dyżurów wśród specjalistów spoza szpitala - zaznaczył rzecznik Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika Piotr Sobczak.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH