Zadłużające się szpitale, mniejsze kontrakty i coraz dłuższe kolejki do lekarzy specjalistów, to zdaniem dyrektorów szpitali w województwie łódzki całkiem realne prognozy na przyszły rok.

Zgodnie z projektem planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r., do szpitali w całym województwie łódzkim trafi w przyszłym roku aż o 130 mln zł mniej.

Takie zapowiedzi zaniepokoiły nie tylko dyrektorów lecznic, ale i marszałka województwa łódzkiego Włodzimierza Fisiaka. Zaowocowało to wydaniem oficjalnego stanowisko, w którym sprzeciwia się on polityce finansowej NFZ.

Łódzki Oddział NFZ na razie studzi emocje i podkreśla, że to tylko projekt, który nie został jeszcze zatwierdzony przez ministra zdrowia i ministra finansów.

– Dopiero czekamy na algorytmy, które pozwolą określić poziom finansowania lecznictwa w przyszłym roku. Ze wstępnych analiz wynika jednak, że województwo łódzkie nie powinno stracić. Poczekajmy jednak, aż oba ministerstwa zdecydują, czy zaakceptować projekt planu finansowego – mówi Dziennikowi Łódzkiemu Anna Leder z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ.

Jednak biorąc pod uwagę, że w całym kraju na lecznictwo szpitalne będzie o 2, 2 mld zł mniej, groźba ta jest całkiem realna. Zdaniem środowiska menedżerów ochrony zdrowia, finansowanie leczenia na poziomie niższym niż w tym roku, to dramat dla pacjentów i dla samych placówek.

Dotyczy to nie tylko ogromnych szpitali wojewódzkich, ale też lecznic w mniejszych miastach. Szpitale będą musiały drastycznie oszczędzać, to z kolei z pewnością przełoży się na pacjentów. Zmniejszy się liczba wykonywanych operacji planowych i badań, bo okrojony budżet nie pozwoli Funduszowi płacić za nadwykonania.

W 2009 roku NFZ przeznaczył na nie 30 mln zł. Tymczasem, jak twierdzi większość dyrektorów, to wystarczyło jedynie na połowę nadwykonań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH