Łódzkie: dodatkowe 160 mln zł na opiekę zdrowotną w regionie FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dodatkowe 160 mln zł na opiekę zdrowotną w 2018 r. trafi do łódzkiego NFZ w efekcie podpisanego w czwartek (8 lutego) przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego porozumienia z lekarzami rezydentami - przewiduje dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.

Dzięki tym pieniądzom mają zmniejszyć się kolejki m.in. na operacje zaćmy i wszczepienia endoprotez - powiedział na piątkowej (9 lutego) konferencji w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Podpisane w czwartek porozumienie ministra zdrowia i rezydentów, które kończy zapoczątkowany w ubiegłym roku protest lekarzy, przewiduje m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i przekazanie w tym roku dodatkowych 2 mld zł na ochronę zdrowia w tym roku.

- Szacujemy, że w woj. łódzkim nastąpi wzrost środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną szeroko rozumianą - nie tylko w sensie świadczeń, ale również na wynagrodzenia dla lekarzy - o kwotę ok. 160 mln zł. Podjąłem decyzję o nierównym podziale tegorocznej puli pieniędzy - przesunąłem środki z II półrocza 2018 r. na I półrocze, dlatego jeszcze w tym miesiącu pacjenci i lekarze powinni zaobserwować skracanie się kolejek na niektóre zabiegi m.in dotyczące wszczepiania endoprotez i leczenia zaćmy - podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński na piątkowej konferencji w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

W związku z zapowiedzianym przez ministerstwo zdrowia "zastrzykiem pieniędzy" łódzki NFZ zapowiada także zwiększenie w tym roku kontraktowania świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, diagnostyki obrazowej - m.in. rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Zdaniem Olsińskiego, 160 mln zł będzie dla Łódzkiego kwotą znaczącą. Dla porównania przypomniał, że w ubiegłym roku w ramach rezerwy NFZ łódzki oddział Funduszu przeznaczył dodatkowe 35 mln zł na zabiegi m.in. dot. zaćmy i wszczepiania endoprotez, co pozwoliło na skrócenie kolejek pacjentów średnio o przeszło 3 miesiące.

- Porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów jako główny podmiot stawia pacjentów i myślę, że to najważniejsze jego przesłanie. Ważne jest też, że sygnatariusze nie zapomnieli o innych zawodach medycznych; jest zobowiązanie ministra, że w 2018 r. będzie rozmawiał z przedstawicielami wszystkich zawodów w ochronie zdrowia i uzgadniał z nimi sposób pracy i płacenia za nią - podkreślił wicewojewoda łódzki Karol Młynarski.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH