Łódzki NFZ: w regionie powstają nowe poradnie POZ

Łódzki NFZ podpisał 373 umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zapewniające opiekę dla ponad 88 proc. pacjentów w regionie. Według łódzkiego NFZ powstają nowe poradnie POZ.

Jak poinformowała na piątkowej (2 stycznia) konferencji dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Kręcka, w ciągu ostatnich dwóch dni udało się w takim stopniu opanować sytuację, że zabezpieczenie POZ dla pacjentów w Łódzkiem można uznać za wystarczające, mimo że nie wszystkie gabinety zostały otwarte, a umowy zostały podpisane przez 86 proc. lekarzy.

- W piątek także będziemy pracować do północy - zapowiedziała.

W powiatach: brzezińskim, łaskim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim, poddębickim, rawskim, skierniewickim (również w Skierniewicach), zduńskowolskim, zgierskim pacjenci leczą się jak dotąd, ponieważ tam podpisano wszystkie umowy z poradniami POZ.

W pozostałych powiatach sytuacja jest dynamiczna. Starosta pow. łowickiego Krzysztof Figat dopiero w piątek rano dowiedział się, że zamiast zapowiadanych czterech poradni w mniejszych miejscowościach na terenie powiatu, nieczynna będzie tylko jedna: w Łyszkowicach.

- Większość pacjentów w powiecie ma zapewnioną opiekę, w szpitalu w Łowiczu przygotowana jest izba przyjęć i gabinety nocnej pomocy lekarskiej. Informacji o najbliższych otwartych poradniach udzielają wójtowie - podkreślił. Starosta łowicki deklaruje także pilne utworzenie poradni POZ w szpitalu w Łowiczu.

Problemy z uzyskaniem pomocy mogą mieć pacjenci w Piotrkowie, Wieluniu, w pow. tomaszowskim.

W Piotrkowie Trybunalskim umów nie podpisało 10 z 15 gabinetów POZ. Pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarskiej w szpitalu powiatowym i szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika. W SOR przygotowano cztery dodatkowe stanowiska pracy dla lekarzy POZ.

Ordynator piotrkowskiego SOR Aneta Baranowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że szpital liczył się z koniecznością przyjęcia dodatkowych pacjentów.

- Pierwsi chorzy z POZ zjawili się u nas tuż przed godz. 8. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w Piotrkowie będzie dużo zamkniętych poradni, zapewniliśmy więc dodatkowy personel. Od godz. 18 w szpitalu działać będzie nocna pomoc lekarska - dodała.

Najmniej problemów z uzyskaniem pomocy napotkają mieszkańcy Łodzi, gdzie czynnych jest 129 poradni POZ, a zamkniętych będzie jedynie dziewięć.

1 stycznia zgłosił się jeden zupełnie nowy świadczeniodawca, który przedstawił pełną dokumentację i od piątku będzie przyjmować pacjentów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH