Łódź: zyski i straty szpitalnych spółek

Od 1999 do 2010 roku w spółki zamieniono 114 z ponad siedmiuset szpitali samorządowych. Najwięcej w 2010 r. - 22 szpitale. W województwie łódzkim komercjalizacji poddało się do tej pory pięć szpitali. Żeby wystartowały z czystym kontem, samorządy spłaciły albo nadal spłacają zaciągnięte przez nie długi. Cztery szpitale skorzystały z rządowego planu "B", dzięki czemu część długów spłaciło Ministerstwo Zdrowia.

Okazuje się jednak, że oddłużone po przekształceniu lecznice znów się zadłużają: 47,2 proc. spółek ma nowe niespłacone zobowiązania. To nie najlepszy prognostyk przed właściwymi zmianami, jakie wkrótce przyniesie ustawa o działalności leczniczej.

- To było do przewidzenia. Sama zmiana własnościowa nic nie zmienia, gdy szpitale otrzymują te same fundusze z NFZ. Mają te same, a czasami nawet mniejsze przychody, więc znów się zadłużają - mówi dr Piotr Horosz z wydziału organizacji i zarządzania Politechniki Śląskiej. I podkreśla, że kluczem do poprawy ich sytuacji finansowej jest wysokość kontraktów, które rekompensowałyby także bieżące i przyszłe podwyżki prądu, wody, leków.

Przed przekształceniem, dług Pabianickiego Centrum Medycznego Sp. z o.o. wynosił aż 108 mln zł. Szpital wypracował w 2010 roku 1,4 mln zł zysku. Zysk był jednak niewystarczający, bo szpital na nowy sprzęt potrzebował 5 mln zł. Placówka musiała zaciągnąć kredyt i teraz wydatki na aparaturę medyczną spłaca w ratach.

Jak podaje Dziennik Łódzki, na nowe wyposażenie brakuje także w Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach Sp. z o.o., które w spółkę zostało przekształcone w 2010 r. Szpital miał 5,5 mln zł długu, z czego 2,8 mln zł spłaciło ministerstwo. Obecnie szpital ten nie ma nowych długów, a ten rok powinien zamknąć z kilkudziesięciotysięcznym zyskiem.

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. przed przekształceniem miało 50 mln zł długu. 35 mln zł spłaciło ministerstwo, a resztę spłaca powiat. Od sierpnia br. szpital zaczął jednak odnotowywać stratę i ten rok może zamknąć na minusie.

Oszczędzać w przyszłym roku będzie musiał także Kutnowski Szpital Samorządowy Sp. z o.o. NZOZ Kutnowski Szpital Samoprządowuy im. dr A. Troczewskiego, który zrezygnuje nie tylko z własnej kotłowni, ale także stołówki i szpitalnej kuchni. Te zmiany mają przynieść oszczędności rzędu 600 tys. zł rocznie.

Natomiast Powiatowe Centrum Medyczne Spółka z o.o NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie w 2010 r. zarobiło 1,3 mln zł. Nadal właścicielem szpitala jest samorząd. Placówka nie korzystała z planu "B", a przed przekształceniem nie miała długów, a zyski. Szpital wprowadził jednak reżim finansowy.

- W 2012 r. zaczną się dopiero pierwsze realne przekształcenia w szpitalne spółki, w 2013 przekształcą się te jednostki, które będą chciały skorzystać z dotacji budżetowej przeznaczonej na oddłużenie, zaś w latach 2014-2015 będziemy mieli do czynienia z pierwszymi wymuszonymi ekonomicznie przekształceniami - prognozuje Piotr Horosz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH