Łódź: zaświadczenia o wpisie do rejestru będą uznawane przez NFZ

Od 2 listopada powinien funkcjonować system informatyczny, jednak Ministerstwo Zdrowia nadal nie przekazało urzędom wojewódzkim oprogramowania do obsługi rejestru podmiotów leczniczych. Według Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nie zakłóci to kontraktowania.

Jak informuje nas Anna Leder z biura prasowego ŁOW NFZ, świadczeniodawca składa w procesie kontraktowania oświadczenie według wzoru określonego  w zarządzeniu prezesa NFZ (nr 46/2011DSOZ), a Fundusz nie wymaga przedłożenia dokumentów potwierdzających wpis do właściwych rejestrów.

- Natomiast w przypadku mogących pojawić się wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia tzn. posiadania przez świadczeniodawcę uprawnień do udzielania świadczeń w miejscu wskazanym w ofercie, potwierdzanie prawdziwości oświadczeń może być dokonywane jedynie poprzez przedstawianie przez oferentów stosownych dokumentów - tłumaczy Anna Leder.

- Takim dokumentem jest zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą i takie zaświadczenia wydawane przez Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego są uznawane przez Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ - zaznacza rzecznik.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, obawy co do możliwości składania ofert przez placówki medyczne zgłaszali między innymi Pracodawcy RP. Podkreślali, że wejście w życie ustawy o działalności leczniczej zmieniło sposób rejestracji podmiotów leczniczych. Minister Zdrowia dopiero 29 września 2011 roku podpisała stosowne rozporządzenie, które weszło życie 2 listopada br. Od tego czasu powinien zacząć funkcjonować nowy system rejestracji szpitali.

Według Pracodawców RP w związku tak szybkim tempem prac organy rejestrowe (czyli Urzędy Wojewódzkie) nie mają oprogramowania komputerowego obsługującego rejestrowanie szpitali. Oznacza to, że od 2 listopada 2011 roku organ rejestrowy może przyjąć wniosek, wydać osobie składającej potwierdzenie faktu przyjęcia dokumentu i odłożyć go na półkę.

- Głównym problemem jest to, że wnioski te będą mogły być rozpatrzone dopiero po wyposażeniu organów rejestrowych w wymagane narzędzia, co nastąpi w niemożliwym w tej chwili do określenia czasie - tłumaczył Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH