Łódź: władze miasta przeciwko likwidacji laboratorium w PSSE

Władze Łodzi sprzeciwiają się planom likwidacji laboratorium w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Łodzi. Rocznie bada ono m.in. 5,5 tys. próbek wody i jako jedyne posiada akredytację na wykonywania badań sanitarnych w placówkach medycznych.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi Urszula Jędrzejczyk poinformowała w sobotę (10 marca) na spotkaniu z dziennikarzami, że w ub. roku Główny Inspektor Sanitarny poprosił inspektorów wojewódzkich o dokonanie analizy restrukturyzacji bazy laboratoryjnej.

Według niej Wojewódzki Inspektor Sanitarny (WIS) w Łodzi przekazał analizę, w której przypomina, że taka reorganizacji bazy laboratoryjnej inspekcji sanitarnej została przeprowadzona w latach 2003-04, kiedy to zlikwidowano 12 laboratoriów w Łódzkiem. Propozycja WIS zakłada jednak - według Jędrzejczyk - likwidację trzech kolejnych laboratoriów, w tym w PSSE w Łodzi.

Łódzka Stacja - jako jedyna w Polsce - nadzoruje teren powiatów łódzkiego oraz łódzkiego-wschodniego. Laboratorium w Łodzi przejęło też badania fizyko-chemiczne i mikrobiologiczne wody do spożycia i do kąpieli oraz badania wody ciepłej w kierunku wykrywania legionelli z terenu powiatów: zgierskiego, brzezińskiego, pabianickiego i poddębickiego.

Jędrzejczyk przekonuje, że laboratorium spełnia standardy europejskie, a na wszystkie metody badawcze ma akredytacje. Podkreśliła, że łodzianom są potrzebne przede wszystkim badania podstawowe i dlatego laboratorium skupiło się m.in. na badaniach wody do spożycia, czy wody w kąpieliskach.

Rocznie laboratorium wykonuje prawie 5,5 tys. badań próbek wody do picia. - Nadzorujemy 73 wodociągi. Takiej ilości badań wody jakie my robimy, żadna inna stacja w Polsce nie robi - mówiła Urszula Jędrzejczyk. Dodała, że jako jedyne w Polsce laboratorium posiada akredytację na badania sanitarne w placówkach służby zdrowia. Laboratorium Stacji wykonuje także m.in. badania właściwości bakteriobójczych materiałów, natężenia hałasu czy stężenia tlenku węgla.

Jej zdaniem obecność laboratorium na terenie stacji stwarza możliwość szybkiego reagowania na skargi ludności dotyczące np. złej jakości wody czy zagrożenia epidemiologicznego w szpitalach. Podkreśliła, że w PSSE badania laboratoryjne są ściśle zintegrowane z kontrolami.

W laboratorium pracuje 35 specjalistów - mikrobiologów, chemików czy fizyków (w całej stacji ok. 200 osób). Przyznała, że projekt WIS przewiduje zorganizowanie drugiej zmiany w pozostałych laboratoriach.

- Nie rozumiem, że można proponować robienie w innych laboratoriach drugiej zmiany, kiedy jest laboratorium, które zarabia, funkcjonuje, jest świetnie wyposażone. Jesteśmy co roku weryfikowani - dodała Urszula Jędrzejczyk.

Władze Łodzi negatywnie oceniły plany likwidacji laboratorium. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że informacje o takich planach przyjmuje z niepokojem i jest to dla niej niezrozumiałe.

Według pracowników łódzkiej Stacji decyzja o likwidacji może zapaść jeszcze w marcu.

Rzecznik prasowo Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz nie chciał w sobotę komentować dla PAP tej sprawy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH