Łódź: uczelnia wprowadza zakaz konkurencji

Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podjął uchwałę, która zakazuje pracownikom podejmowanie pracy w placówka medycznych mających kontrakty z NFZ. - Więcej na temat ewentualnych skutków uchwały będziemy mogli powiedzieć na początku przyszłego roku - oświadczył prof. Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pytany przez portal rynekzdrowia.pl m.in. o powody takiej decyzji.

 

Uchwała Senatu 1/2012 z dnia 25 września 2012 r. wprowadza tylko jeden, dodatkowy element w stosunku do obowiązujących reguł będących konsekwencją ubiegłorocznej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

W przypadku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi chodzi o faktyczną konkurencyjność w zakresie objętym kontraktowaniem. Słowo ”faktyczną” oznacza nie tyle przypisanie etatowe, co rzeczywistą działalność, która może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie podstawowego miejsca pracy, jakim jest szpital kliniczny.

Innymi słowy uchwała nie ogranicza możliwości podejmowania pracy w gabinetach i NZOZ-ach, które nie mają kontraktów z NFZ. Ponadto, w każdym przypadku owa konkurencyjność zostanie oceniona indywidualnie poprzez dyrekcję szpitala.

Na złożenie stosownych oświadczeń pracownicy mają czas do marca 2013 r.

Co do ilości osób, których może objąć zakaz oraz obaw uczelni o utratę specjalistów, to chciałbym stwierdzić, że jest jeszcze za wcześnie, aby móc przedstawić jakiś komentarz lub informacje w tej sprawie.

Dyrektorzy Szpitali są na etapie wdrażania uchwały i efekt ich działań władze uczelni poznają dopiero na początku przyszłego roku. Wówczas będziemy mogli powiedzieć coś więcej na temat jej ewentualnych skutków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH