Ponad 120 mln zł potrzeba na rewitalizację Szpitala im. Janusza Korczaka w Łodzi - poinformował w poniedziałek 6 lipca marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

– Placówka pozostanie na razie w strukturach szpitala im. Kopernika, bo to w tej chwili najlepsze rozwiązanie. Na początku przyszłego roku dokonamy korekt w wieloletnim planie inwestycyjnym. Po ich zaakceptowaniu i przyjęciu harmonogramu działań związanych z finansowaniem na kolejne lata podejmiemy decyzję, kiedy nastąpi wydzielenie Korczaka ze struktur Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika – poinformował Fisiak.

Przebudowa będzie finansowana z trzech źródeł: dotacji z Unii Europejskiej, budżetu samorządu wojewódzkiego i miejskiego. Władze Korczaka liczą na to, że nowa koncepcja architektoniczna uwzględni profil placówki jako pediatrycznego szpitala specjalistycznego.

Wiceprezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP Włodzimierz Krakowski podkreślił na konferencji, że Korczak „jest w strefie konserwatorskiej” więc działania związane z rewitalizacją są utrudnione.

– Część budynków znajduje się w rejestrze zabytków, co ma swoje konsekwencje w możliwościach ingerowania i ich przekształcania. Wierzę jednak, że w wyniku konkursu powstanie dobrze działający i funkcjonujący zespół szpitalny – powiedział Krakowski.

Dyrektor szpitala im. Kopernika Wojciech Szrajber poinformował, że ogłoszony konkurs na rewitalizację Korczaka cieszy się dużą popularnością na terenie Polski i Europy.

Dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w łódzkim urzędzie marszałkowskim Dorota Łuczyńska podkreśliła, że do dokumentów konkursowych dołączono „bilans potrzeb pediatrycznych”, który zakłada powstanie w Korczaku oddziałów rehabilitacji i psychiatrii dziecięcej.

– Będzie też wznowiona działalność oddziałów niemowlęcego, zakaźnego, obserwacyjno-izolacyjnego, laryngologicznego i chirurgii, które wcześniej tu funkcjonowały. Będą to jednak oddziały jednodniowe, udzielające szybkiej diagnostyki.

Aktualnie z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną w Korczaku wstrzymano działanie kliniki pediatrii i oddziału niemowlęcego. Obiekt, w którym funkcjonuje Korczak jest w katastrofalnym stanie technicznym. Warunki leczenia nie spełniają standardów współczesnej medycyny i wymogów sanitarnych. Każdy z pawilonów wymaga generalnego remontu i wymiany wszystkich instalacji. Konieczne jest połączenie niektórych budynków, z których część ma być wyburzona.

Szpital im. Korczaka powstał ponad sto lat temu. Jego fundatorami byli Matylda i Edward Herbstowie. Szpital był wówczas jedną z pierwszych placówek pediatrycznych na ziemiach polskich. Leczyły się w nim dzieci bez względu na wyznanie, narodowość czy stan majątkowy. Od 1950 roku szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH