Ponad 120 mln zł potrzeba na rewitalizację Szpitala im. Janusza Korczaka w Łodzi - poinformował w poniedziałek 6 lipca marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

– Placówka pozostanie na razie w strukturach szpitala im. Kopernika, bo to w tej chwili najlepsze rozwiązanie. Na początku przyszłego roku dokonamy korekt w wieloletnim planie inwestycyjnym. Po ich zaakceptowaniu i przyjęciu harmonogramu działań związanych z finansowaniem na kolejne lata podejmiemy decyzję, kiedy nastąpi wydzielenie Korczaka ze struktur Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika – poinformował Fisiak.

Przebudowa będzie finansowana z trzech źródeł: dotacji z Unii Europejskiej, budżetu samorządu wojewódzkiego i miejskiego. Władze Korczaka liczą na to, że nowa koncepcja architektoniczna uwzględni profil placówki jako pediatrycznego szpitala specjalistycznego.

Wiceprezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP Włodzimierz Krakowski podkreślił na konferencji, że Korczak „jest w strefie konserwatorskiej” więc działania związane z rewitalizacją są utrudnione.

– Część budynków znajduje się w rejestrze zabytków, co ma swoje konsekwencje w możliwościach ingerowania i ich przekształcania. Wierzę jednak, że w wyniku konkursu powstanie dobrze działający i funkcjonujący zespół szpitalny – powiedział Krakowski.

Dyrektor szpitala im. Kopernika Wojciech Szrajber poinformował, że ogłoszony konkurs na rewitalizację Korczaka cieszy się dużą popularnością na terenie Polski i Europy.

Dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w łódzkim urzędzie marszałkowskim Dorota Łuczyńska podkreśliła, że do dokumentów konkursowych dołączono „bilans potrzeb pediatrycznych”, który zakłada powstanie w Korczaku oddziałów rehabilitacji i psychiatrii dziecięcej.

– Będzie też wznowiona działalność oddziałów niemowlęcego, zakaźnego, obserwacyjno-izolacyjnego, laryngologicznego i chirurgii, które wcześniej tu funkcjonowały. Będą to jednak oddziały jednodniowe, udzielające szybkiej diagnostyki.

Aktualnie z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną w Korczaku wstrzymano działanie kliniki pediatrii i oddziału niemowlęcego. Obiekt, w którym funkcjonuje Korczak jest w katastrofalnym stanie technicznym. Warunki leczenia nie spełniają standardów współczesnej medycyny i wymogów sanitarnych. Każdy z pawilonów wymaga generalnego remontu i wymiany wszystkich instalacji. Konieczne jest połączenie niektórych budynków, z których część ma być wyburzona.

Szpital im. Korczaka powstał ponad sto lat temu. Jego fundatorami byli Matylda i Edward Herbstowie. Szpital był wówczas jedną z pierwszych placówek pediatrycznych na ziemiach polskich. Leczyły się w nim dzieci bez względu na wyznanie, narodowość czy stan majątkowy. Od 1950 roku szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH