Łódź: szpital MSWiA w coraz lepszej kondycji finansowej

Ponad 3 mln zł zysku wypracował szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi od stycznia do końca listopada 2010 r. Dzięki kredytowi bankowemu, w grudniu lecznica uregulowała ponad 19 mln zł zaległości wobec ZUS.

Jak powiedział w poniedziałek (13 grudnia) dyrektor szpitala Robert Starzec, kierowana przez niego placówka ma obecnie zdrowe finanse i szansę na rozwój.

Starzec wyjaśnił, że w ramach restrukturyzacji szpital musiał do 22 grudnia wpłacić do ZUS 19,8 mln zł. Był to warunek konieczny do umorzenia 8 mln zł z wynoszącego w sumie ponad 27 mln zł długu wobec ZUS.

Placówka nie mogła liczyć na pomoc swojego organu założycielskiego, gdyż w przeciwieństwie do szpitali podległych samorządom MSWiA nie może przekazać swoim szpitalom pieniędzy na spłatę długów.

Musieliśmy się z nimi uporać sami. Blisko 3 mln zł wygospodarowaliśmy z własnych pieniędzy, a na 17 mln zł otrzymaliśmy kredyt. To duży sukces, bo placówki ochrony zdrowia są traktowane przez banki jak klienci dużego ryzyka. Nasz finansowy bilans z ostatnich trzech lat został jednak wysoko oceniony w Kredyt Banku, który ostatecznie udzielił nam pożyczkiwyjaśnił Starzec.

Dodał, że spłata kredytu została rozłożona na 60 miesięcznych rat po ok. 300 tys. zł każda. Średni miesięczny przychód szpitala to ok. 5 mln zł, zatem z obsługą zadłużenia placówka nie powinna mieć problemów.

Bankowy kredyt w wysokości 17 mln zł to w tej chwili jedyne zadłużenie szpitala, który jeszcze w 2007 r. miał do spłacenia 52 mln zł i każdego miesiąca generował straty w wysokości 400-600 tys. zł.

W ramach restrukturyzacji od 2007 r. m.in. podwojono kontrakt z NFZ (w 2010 r. kongrakt przekroczył 50 mln zł i taki sam ma być w 2011 r.), zwiększono dochody z usług komercyjnych i najmu oraz obniżono koszty zakupu leków.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH