Łódź: samorząd mówi "nie" likwidacji laboratorium sanepidu

Władze Łodzi są przeciwne likwidacji profesjonalnego laboratorium badawczo-analitycznego, należącego do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wojewódzki sanepid uspokaja: żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi Urszula Jędrzejczyk poinformowała, że w ub. r. Główny Inspektor Sanitarny poprosił inspektorów wojewódzkich o dokonanie analizy restrukturyzacji bazy laboratoryjnej.

Według niej Wojewódzki Inspektor Sanitarny (WIS) w Łodzi przekazał analizę, w której przypomina, że reorganizacja bazy laboratoryjnej inspekcji sanitarnej została przeprowadzona w latach 2003-04, kiedy to zlikwidowano 12 laboratoriów w Łódzkiem. Propozycja WIS zakłada jednak - według Jędrzejczyk - likwidację trzech kolejnych laboratoriów, w tym w PSSE w Łodzi - podał PAP.

- Nie wyobrażam sobie, aby tak potrzebne, dobrze wyposażone laboratorium, dysponujące fachową kadrą zniknęło z mapy Łodzi - nie ukrywa prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi ma cztery sekcje zajmujące się monitoringiem wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, badaniem wody z kąpielisk i basenów oraz badaniami bakteriologicznych, środowiskowymi i w zakresie schorzeń jelitowych. Łódzkie laboratorium zatrudnia 35. wykwalifikowanych pracowników i dysponuje nowoczesnym sprzętem. W ostatnich latach w laboratorium zainwestowano około 800 tys. zł.

Jak wskazuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, obawy przedstawicieli samorządu ws. likwidacji  łódzkiego laboratorium są przedwczesne.

- Obecnie na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego przeprowadzana jest analiza bazy laboratoryjnej pod kątem jej optymalizacji, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji - mówi Solarz.

Likwidacji placówek sanepidu obawia się wiele samorządów. Jan Bondar, rzecznik GIS, uspokaja, że główny inspektor sanitarny poprosił na razie inspektorów wojewódzkich o przedstawienie perspektyw działania stacji w ich regionach w latach 2013-2016, z uwzględnieniem posiadanych środków finansowych.

- To dopiero początek dyskusji. Chodzi o takie dostosowanie struktury organizacyjnej, aby była ona wydolna finansowo w stosunku do wzrastającej liczby zadań, m.in. unijnych. Te działania mają doprowadzić do zmniejszenia kosztów, nie zmniejszając możliwości kontrolnych w poszczególnych obszarach, ani możliwości badawczych - przekonuje rzecznik GIS.

Na razie nie wiadomo, czy wspomniane działania doprowadzą do likwidacji placówek. Jednym z rozwiązań może być np. łączenie laboratoriów.

- Co ważne, mają zostać wdrożone takie rozwiązania, które pozwolą uniknąć zwolnień kadrowych. Na to wszystko mamy cały rok. Zaczynamy rozmowy już teraz, aby przeprowadzić je bezkonfliktowo. Chcemy mieć także czas na wprowadzanie ewentualnych zmian prawnych - dodaje rzecznik. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH