Łódź: restrukturyzacja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki potrwa ok. 5 lat Fot. Archiwum

Restrukturyzacja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, zadłużonego obecnie na 280 mln zł, potrwa co najmniej pięć lat. Uzyskanie płynności finansowej jest niemożliwe bez pomocy z zewnątrz - uważa dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

- Oczekuję, że na początku czerwca uzyskamy ostateczną decyzję dotyczącą planu restrukturyzacji przez Ministerstwo Skarbu Państwa - podkreślił Maciej Banach w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Prof. Banach, który objął stanowisko w lutym ubiegłego roku, podjął się wprowadzenia w zadłużonej placówce planu restrukturyzacji opracowanego w oparciu o audyt i analizę PriceWaterhouseCoopers (PwC) - firmy wyłonionej uprzednio w przetargu. W kwietniu br. plan został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia i przekazany do akceptacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Jak wyjaśnił dyrektor, instytut - obok działalności naukowej - prowadzi działalność leczniczą i z niej pochodzi ok. 95 proc. jego przychodu, a zatem może być traktowane jak przedsiębiorstwo. - To otworzyło dla nas furtkę skorzystania z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości Ministerstwa Skarbu Państwa - wyjaśnił.

Jak zaznaczył prof. Banach, ostateczna decyzja o sumie dofinansowania należy do ministerstwa, na pewno jednak będzie się ona składała z dwóch części: pożyczki i dotacji. Zabezpieczeniem pożyczki ma być ok. 37 ha gruntów, które placówka dzierżawi. - Wystąpiliśmy do Ministerstwa Skarbu o uwłaszczenie. Wartość gruntów może sięgać nawet 200 mln zł, niestety, zabezpieczeniem kredytu może być tylko ta ich część, na której nie jest prowadzona działalność medyczna, a więc będziemy mogli uzyskać dzięki nim 30-35 mln zł - dodał.

Dyrektor ICZMP liczy, że resztę funduszy na spłatę wierzycieli otrzyma w ramach dotacji. Jak podkreślił, jej uzyskanie będzie możliwe jedynie wtedy, gdy placówka spełni ściśle określone warunki zawarte na kilkunastu stronach planu restrukturyzacyjnego. Banach ocenia, że restrukturyzacja instytutu zajmie od 5 do 7 lat, a pieniądze będą w tym czasie spływać sukcesywnie po realizacji konkretnych punktów planu.

Jak zaznaczył - w opinii PwC - bez względu na to, jakie działania restrukturyzacyjne zostaną podjęte w ICZMP, bez finansowej pomocy zewnętrznej "Matka Polka" nie ma szansy na uzyskanie płynności finansowej w ciągu najbliższych dwóch lat. Roczne koszty obsługi długu szpitala wynoszą obecnie ok. 20 mln zł. - Na razie udało nam się osiągnąć tyle, że nie bierzemy nowych pożyczek i nie brniemy w błędne koło. W skali roku udało nam się osiągnąć oszczędności ok. 15-20 mln zł, ale to nie zmniejsza długu - dodał.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH