Łódź: pielęgniarki przejdą na emeryturę, a szpitale zostaną bez kadry Nie wszystkie panie deklarują, że po nabyciu praw emerytalnych odejdą z pracy, ale w szpitalach już dziś brakuje pielęgniarek. Fot. Shutterstock

Szpitale będą miały spore problemy z obsadą, gdy w październiku pielęgniarki odejdą na emerytury. Łódzkie placówki już liczą straty osobowe.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika wyliczył, że uprawnienia emerytalne nabędą w październiku aż 82 pielęgniarki a do końca 2018 roku –- kolejne 40. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego - 30 pań deklaruje odejście na emeryturę.

Nie wszystkie panie deklarują, że po nabyciu praw emerytalnych odejdą z pracy, ale w szpitalach już dziś brakuje pielęgniarek. Taki np. Kopernik poszukuje obecnie poszukuje siedem osób na intensywnej terapii i anestezjologii, dwie - na neurochirurgię i po jednej na chirurgię i internę.

O problemie tym pisaliśmy szerzej.  Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa Maria Kózka ostrzegała, że o stanie pielęgniarstwa w danym kraju świadczy jednak nie liczba, ale wskaźnik pielęgniarek na 1000 mieszkańców, a ten jest w Polsce dramatycznie niski. Już dziś wynosi 5,66 na 1000 mieszkańców, a z prognoz wynika, że w roku 2020 będzie wynosił 5,04, w roku 2025- 4,48, a w 2030 - 3,81. Wg OECD wskaźniki ten w Norwegii to 16,5. Niższe wskaźniki od Polski mają jedynie Cypr, Grecja, Litwa i Bułgaria 

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Problemów z obsadą spodziewa się też Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Barlickiego. W placówce już dziś brakuje dziesięciu pielęgniarek, głównie operacyjnych, anestezjologicznych i neurologicznych. W październiku prawa emerytalne nabędzie kolejne 30 pań spośród 446 pracujących obecnie.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH