Łódź: nowe punkty z opieką nocną, ale pacjenci nie zmienili przyzwyczajeń

Od 1 marca zmieniła się organizacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale pacjenci po pomoc nadal przychodzą do łódzkiego pogotowia, mimo że inne placówki wygrały konkurs na tego typu świadczenia.

Nocna i świąteczna opieka medyczna przez wiele lat prowadzona była w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi przy ul. Sienkiewicza. Od 1 marca to się zmieniło, ponieważ WSPR przegrało konkurs na te świadczenia. Jednak jak informuje Dziennik Łódzki pacjenci i tak w nocy 1 marca przychodzili po porady właśnie do łódzkiego pogotowia na ul. Sienkiewicza.

Danuta Szymczykiewicz, rzeczniczka WSPR, zapewnia że nikt nie zostanie odesłany z kwitkiem, ponieważ w placówce nadal dyżurują specjaliści i nadal świadczone są usługi ratunkowe. Nie będzie jednak lekarzy, którzy na miejscu przyjmują chorych albo jeżdżą na wizyty domowe. Na pogotowiu nadal będzie dyżurował internista, ale nie będzie już wystawiał recept ani zwolnień.

Jak wynika z danych NFZ obecnie w Łodzi nocną i świąteczną opiekę medyczną świadczyć będzie sześć punktów. Cztery z nich (ul. Sporna 83, ul. Bazarowa 9, ul. Batalionów Chłopskich 14, ul. Rydzowa 22) należą do NZOZ Centrum Medycznego "Bazarowa". Jeden punkt przy ul. Rokicińskiej 125 obsługiwany jest przez SP ZOZ Gminną Przychodnię Zdrowia w Andrespolu i jeden przy ul Felińskiego 7 przez NZOZ Medax.

Od 1 marca w całym kraju obowiązują nowe zasady udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Pacjent skorzysta z pomocy w dowolnym punkcie, niezależnie od tego, gdzie mieszka oraz u którego lekarza POZ złożył deklarację. Takich punktów będzie znacznie mniej niż dotąd, jednak - według NFZ - nie nastąpi ograniczenie dostępności świadczeń.

NFZ przekonuje, że rozmieszczenie punktów całodobowej opieki spełnia zasadę, zgodnie z którą na każde 50 tys. mieszkańców funkcjonuje jeden zespół lekarsko-pielęgniarski. Z danych NFZ wynika, że w 2010 roku na 50 tys. pacjentów w ciągu doby udzielono w kraju średnio: 32 porad w ramach nocnej i świątecznej ambulatoryjnej pomocy; 1,65 porad objętych świąteczną wyjazdową pomocą lekarską; 9,92 wizyt pielęgniarskich (nocna i świąteczna ambulatoryjnej pomoc pielęgniarska); 5,61 wizyt w ramach nocnej i świątecznej wyjazdowej opieki pielęgniarskiej.

- Dane wskazują, że realizacja świadczeń nie jest obarczona nadmierną intensywnością. Według naszej oceny nie nastąpi ograniczenie dostępności - mówi nam  Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH