W ciągu czterech lat liczba łóżek szpitalnych w województwie łódzkim zmniejszy się o 3 tysiące, ponieważ w myśl rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia na każde łóżko ma przypadać minimum 6 metrów kwadratowych. Na razie łóżek w Łodzkiem jest 14 tysięcy.

Według rozporządzenia pacjenci mają leżeć głowami do ściany, tak by do każdego łóżka można było podejść z trzech stron, co też ogranicza liczbę możliwych ustawień w szpitalnej sali.

Departament polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego wysłał do wszystkich szpitali województwa łódzkiego zapytanie, o ile będą musiały ograniczyć liczbę łóżek, żeby sprostać tym wymogom.

Z podsumowania wynika, że do końca 2012 roku zostaną zlikwidowane dokładnie 2984 łóżka, w tym 446 łóżek internistycznych, czyli takich, których już w tej chwili w województwie brakuje. Po analizach Urzędu Marszałkowskiego okazało się, że w województwie łódzkim są szpitale, które będą musiały zlikwidować około 30-40 łóżek, ale są też molochy, które - aby spełnić normy - musiałyby pozbyć się ponad 100 łóżek.

W Wojewódzkim Szpitalu im. Madurowicza w Łodzi policzono, że aby spełnić normy dotyczące powierzchni trzeba by zlikwidować jedną trzecią spośród ok. 300 łóżek. Część łóżek musiałby zrezygnować szpital w Zgierzu. Z ponad 600 miejsc na kilkudziesięciu oddziałach trzeba by zrezygnować z około 110.

Czterdziestu łóżek musi się też pozbyć szpital w Wieluniu. Łóżkowe cięcia trwają tam już od kilku lat - z 520 miejsc zostało teraz nieco ponad 300.

Nie wiadomo jeszcze, w których oddziałach w szpitalach liczba łóżek będzie zmniejszana w pierwszej kolejności. Można jednak domniemywać, że dyrektorzy najchętniej będą ograniczać liczbę łóżek tam, gdzie NFZ płaci najmniej za świadczenia medyczne, czyli na przykład na pediatrii.

O nadmierny spadek liczby łóżek niepokoją się organizacje działające na rzecz pacjentów. Stowarzyszenie Obrony Praw Ubezpieczonych w Łodzi wysłało do Ministerstwa Zdrowia zapytanie, w jaki sposób zamierza odbudować ubytek szpitalnych łóżek i czy dysponuje wiedzą, ile może ich zabraknąć w skali całego kraju.

Ministerstwo problemu nie widzi i twierdzi, że z przeprowadzonych przez nie badań i analiz wynika, że w całej Polsce łóżek jest o ok. 2 tysiące za dużo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH