Łódź: miasto łączy trzy szpitale

W Łodzi planowane jest połączenie trzech szpitali miejskich. Konkurencja ze strony innych lecznic skłania władze miasta do poważnej reorganizacji własnej sieci placówek.

Władze Łodzi chcą doprowadzić do fuzji I Szpitala Miejskiego im. dr E. Sonnenberga, IV Szpitala Miejskiego im. dr H. Jordana oraz III Szpitala Miejskiego im. dr Karola Jonschera.

– Tuż obok SM im. Sonnenberga mamy np. olbrzymie Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które niebawem rozpocznie działalność  – wyjaśnia Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia w Urzędzie Miasta. 

Wyjaśnia również, że dwa miejskie szpitale mają kłopoty finansowe: dysponujący prawie 200 łóżkami i zatrudniający 270 pracowników szpital Sonnenberga ubiegły rok zakończył stratą netto w wysokości ponad 700 tys. zł. Podobnie szpital Jordana. Jedynie szpital Jonschera się obronił i rok zakończył zyskiem w wysokości prawie 2 mln zł. To właśnie ta placówka byłaby jednostką wiodącą w nowej strukturze organizacyjnej. Jest największa i oferuje największy zakres usług.

– Chcemy ją rozbudować m.in. o 4 sale operacyjne – zapowiada Maciej Prochowski i dodaje, że w budynku szpitala Jonschera zostanie skoncentrowana głównie działalność zabiegowa.

Dyrektor podkreśla również, że fuzja związana będzie z przeprofilowaniem specjalizacji szpitali, co wynika m.in. z potrzeb starzejącej się Łodzi.  I tak na przykład Szpital Jordana będzie specjalizował się w medycynie paliatywnej (hospicjum), a także w internie, natomiast Szpital Sonnenberga, który specjalizuje się w ortopedii i ma oddziały chirurgii ogólnejReklamy BusinessClick  oraz chorób wewnętrznych, będzie udzielał świadczeń medycznych w zakresie chorób wewnętrznych i rehabilitacji.

Komisja zdrowia Rady Miasta pozytywnie oceniła projekt Urzędu Miasta. Co prawda nie przybrał on jeszcze formy urzędowego dokumentu, ale  analizy ekonomiczne wskazują na jego efektywność.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH