Łódź: magistrat podsumował straty szpitali i przychodni, czyli krajobraz po kontraktowaniu

Urząd Miejski w Łodzi podsumował wyniki finansowe miejskich szpitali i przychodni po pierwszym półroczu. 2012 rok jest dla tych placówek szczególny, bo wielu z nich NFZ nie przyznał kontraktów lub je pomniejszył. W sumie budżet placówek miejskiej służby zdrowia zmniejszył się o 13 mln zł. Z 19 należących do miasta placówek aż 14 przyniosło straty - ponad 3,2 mln zł.

Maciej Prochowski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, ocenia, że pomimo strat sytuacja w miejskich placówkach zdrowia nie jest zła, szczególnie jeśli punktem odniesienia będzie Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, czy też szpitale w województwie łódzkim, dla których organem założycielskim jest urząd marszałkowski.

Ujemny bilans
Cztery miejskie, łódzkie szpitale w sumie przyniosły w pierwszej połowie roku 2 mln 524 tys. strat netto. Jedyna placówka, która wyszła na plus (347 tys. zł) to III Szpital Miejski im. K. Jonschera. Natomiast największą stratę, bo aż ponad 1,3 mln odnotował IV Szpital Miejski im. H. Jordana.

Na jedenaście miejskich przychodni zdrowia tylko trzy mogły przekazać dane o dodatnim bilansie finansowmym. To przychodnie Dąbrowa, Chojny, oraz Miejska Przychodnia Lecznicza. Pozostałe zanotowały straty od 57 tys. do 228 tys. zł. W sumie miejskie przychodnie wykazały ujemny wynik za pierwsze półrocze w wysokości 1 mln 142 tys. zł.

Jak poinformowało portal rynekzdrowia.pl biuro prasowe urzędu marszałkowskiego główne przyczyny strat to niższa wartość kontraktów z NFZ, koszty odpraw poniesione w związku z dostosowaniem zatrudnienia do wysokości kontraktów oraz wzrost kosztów działalności - wzrost cen energii, gazu, wody, składki rentowej itp.

Gdyby nie niskie kontrakty
- Nasze miejskie przychodnie do końca 2011 roku bilansowały się znakomicie. Stare długi miały dwa miejskie szpitale: imienia Jordana i Sonnenberga. Programy naprawcze jakie w nich wprowadzono przyniosły efekty. Niestety konkursy NFZ wypadły dla naszych placówek fatalnie. Jeśli dodać do tego wszystkie podwyżki, m.in. mediów, ubezpieczenia, które się na tę sytuację z kontraktami nałożyły, to mamy przyczyny odnotowanej straty - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Prochowski.

Ujemny bilans finansowy to także skutek zwolnień, które musiały nastąpić w szeregu placówek, z powodu niższych lub nie uzyskanych kontraktów.

Z nieoficjalnych danych, jakie za lipiec, sierpień i wrzesień ma Ratusz widać, że sytuacja finansowa miejskich placówek się poprawia. Kontynuowane są zmiany organizacyjne, które mają przynieść oszczędności. 1 października powstała nowa jednostka - Miejskie Centrum Zdrowia Publicznego. Utworzono ją z połączenia trzech placówek - Miejskiej Poradni Nowe Rokicie, Miejskiego Ośrodka Profilaktyki Terapii Uzależnień oraz Miejskiego Ośrodka Profilaktyki Zdrowotnej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH