Łódź: klasyka końca roku - szpitale ograniczają przyjęcia

W połowie listopada kilka łódzkich szpitali tłumacząc się wyczerpanymi kontraktami z Funduszem i ograniczając nadwykonania wstrzymało planowe przyjęcia. Do pójścia w ich ślady najprawdopodobniej zmuszony będzie szpital im. Kopernika.

Jak podaje Dziennik Łódzki, decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć na wszystkie oddziały podjął Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi. Dyrekcja lecznicy informuje, że w  2011 roku kontrakty z NFZ wystarczyły na leczenie do połowy grudnia, w obecnym pieniądze skończyły się już w połowie listopada.

III Szpital Miejski im. dr K. Jonschera w Łodzi planowo realizuje zabiegi usunięcia zaćmy i operacje wstawienia endoprotez. Poza tym lecznica przyjmuje jedynie chorych, którzy trafiają na szpitalny oddział ratunkowy. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu pod koniec października wstrzymał przyjęcia na oddziały zabiegowe.

W trudnej sytuacji jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi. Jak wyjaśnia Adriana Sikora, rzecznik prasowy lecznicy, szpital im. Kopernika jest jedynym w województwie łódzkim centrum urazowym, co w praktyce oznacza, że w dużo większej liczbie niż do innych szpitali trafiają tam pacjenci w najpoważniejszych stanach wymagających natychmiastowej, wysokospecjalistycznej pomocy medycznej.

- Liczby takich przypadków nie da się z góry założyć czy precyzyjnie przewidzieć. W sytuacji, kiedy kończą się ograniczone środki przyznawane w ramach kontraktu z NFZ - w naszym przypadku zbyt skromne jak na zadania centrum urazowego - można próbować ratować finanse szpitala poprzez wstrzymanie przyjęć planowych. Tak robi wiele szpitali w Polsce, tak zrobiło kilka szpitali w Łodzi -  mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adriana Sikora.

Przyznaje, że najprawdopodobniej również i szpital im. Kopernika zdecyduje się na taki krok przed końcem roku.

- Podobnie jak rok temu, kiedy na części oddziałów wstrzymaliśmy planowe przyjęcia w połowie grudnia. Nie będziemy natomiast wstrzymywać przyjęć w trybie natychmiastowym - to niedopuszczalne z prawnego i moralnego punktu widzenia, nie robi tego żaden szpital - podkreśla rzecznik.

Zaznacza przy tym, że wstrzymanie przyjęć w trzech łódzkich lecznica jest dla szpitala im. Kopernika odczuwalne.

Pacjentów przybywa, szybciej wyczerpują się pieniądze na leczenie i coraz szybciej przybliża się konieczność wstrzymania przyjęć planowych także u nas.

- To jak efekt kaskadowy. Obecnie na wielu oddziałach niektórzy chorzy zapisywani są na planowe zabiegi na przyszły rok - oczywiście tylko ci, których stan zdrowia pozwala na czekanie. To na razie jedyne ograniczenie, jakie stosujemy. Ten stan rzeczy zapewne jednak już długo nie potrwa i pójdziemy śladem innych placówek - mówi Adriana Sikora.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH